Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak zatraktivnit fyziku pro školáky? Na příkladu zlaté jízdy Samkové

Eva Samková s českou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Samková s českou vlajkou. | foto: Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Na únorové olympiádě v Soči byl jedním z trenérů, kteří dovedli Evu Samkovou k zisku zlaté medaile ve snowboardcrossu. V sobotu si Jakub Flejšar vyzkoušel jinou roli, když učitelům fyziky přednášel o tom, jak právě fyzikální zákony jeho svěřenkyni pomohly ke zrychlení na trati.

Flejšar vystoupil na konferenci projektu Elixír do škol, který sdružuje učitele, kteří se snaží o výuku fyziky zajímavou formou. Měl by se tak zvýšit zájem žáků o tento předmět.

Flejšar fyzikářům na videu prezentoval, jak pohyb Samkové po snowboardcrossové trati závisel na fyzikálních zákonech. Na jeho přednášku přišlo asi 170 lidí, někteří v závěru kladli i doplňující otázky. "Rozhodně nejsem typ, co by rád mluvil před tolika lidmi, ale bylo to velmi příjemné. Nakonec z toho bylo asi 45 minut," řekl Flejšar.

Jsem rychlá díky fyzice, řekla Samková

Věří, že pokud některé poznatky z jeho přednášky učitelé použijí ve výuce, mohlo by to žáky zajímat. Sám přitom fyziku ve škole nijak nemiloval, proto se raději dal na umění a věnuje se také sochařině. "Ale kdyby mi někdo řekl, že díky fyzice můžu být rychlejší na snowboardu, tak by mě to nadchlo a přimělo dávat pozor," poznamenal.

Pozvat sportovního trenéra na konferenci fyzikářů napadlo hlavní metodičku projektu Irenu Dvořákovou, když Samková po svém olympijském triumfu řekla mimo jiné to, že je na trati rychlá díky fyzice. "Byli jsme z jeho přednášky nadšeni po všech stránkách," pochvaloval si výkonný ředitel projektu Elixír do škol Jan Straka..

Konference se zúčastnilo přes 150 učitelů a asi dvacítka dalších hostů. Pedagogové měli možnost si v praktických dílnách vyzkoušet pokusy, kterými by mohli zaujmout žáky. "Velký zájem byl o dílnu magická fyzika, kde se předváděly různé experimenty s magickými efekty. Oblíbené byly i pokusy s akustikou nebo dílna, kde si učitelé vyráběli vlastní rakety," uvedl Straka.

Zájem učitelů roste

V aktuálním školním roce, který je pilotní, funguje po celé republice 18 regionálních center. V nich se učitelé scházejí, aby si vyměnili zkušenosti a získali nové poznatky.

Podle Straky přes 400 učitelů zavítalo do některého z center alespoň jednou, každý měsíc se pohybuje návštěvnost kolem dvou stovek. "Nejsou to jenom ti, co chodí od začátku, přicházejí i další, co se o projektu dozvěděli od kolegů nebo z médií," uvedl výkonný ředitel projektu.

V tomto kalendářním roce může Elixír do škol počítat s příspěvkem nadace ve výši deset milionů korun. V září by měla být otevřena nová regionální centra v Příbrami, Ostravě a na Vysočině, kde se setkání budou konat střídavě v Jihlavě a Humpolci, doplnil Straka.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz