Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Třída 8. A ukazuje prostředí, o němž všichni mluví, ale málokdo je zná

Třída 8.A | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třída 8.A | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Není reality show jako jako reality show. Osmidílný seriál Třída 8. A, který bude v nejbližších dnech vrcholit v České televizi, je víc dokument na pokračování. Zajímavý dokument. Byl inzerován jako sonda do života romských teenagerů, ještě víc je to ale reálný příběh o bezmocnosti. Má předlohu ve švédském originálu, který v letech 2008 až 2011 překonával v tamní veřejnoprávní televizi rekordy sledovanosti a který už před námi vyzkoušela s příslušnou licencí také slovenská televize.

Myšlenka je nosná: vytipovat něco jako nejhorší třídu v zemi, poslat do ní nejlepší učitele a sledovat, co to s problematickými žáky udělá. Ve Švédsku šlo o třídu s významným podílem imigrantů, u nás z toho vyšla romská třída. Tvůrci přitom původně nehledali romskou školu, ale školu potýkající se s problémy, které je její vedení ochotno řešit. Například i tím, že si pustí k tělu filmaře. Našli ji v Brně, když jiná škola (z Karlovarska) účast v projektu v průběhu příprav vzdala. 

Rodičům se to moc nezdálo

 Brněnská Základní škola Osmec nebyla vždycky romská, ale po zrušení jiné školy se většina romských dětí ze čtvrti Cejl přesunula, protože sem prostě spádově (bydlištěm) patří. Časem se stalo to, co se děje v podobných případech i jinde. S přibýváním romských dětí začalo ubývat ostatních, až Romové vytvořili většinu. Nejtěžší to mají učitelé s osmou A. 

Anketa

Myslíte, že měl dokument ČT přínos pro samotné žáky?

Ano, může je motivovat 340
Ne, před kamerou se chovají jinak 814
Neumím to posoudit 113

Právě do ní nastoupili na půl roku tři dobrovolníci: mladý učitel matematiky z brněnské výběrové školy, zkušený dějepisář, který sám školí učitele v didaktice, a mladá, krásná, i když trochu mdlá češtinářka z karlovarské výběrové školy. Zkušenosti s výukou romských žáků nemají prakticky žádné, ale v tom spočívá právě ten vtip: chtějí to zkusit a jsou přesvědčeni, že problémové žáky dokážou motivovat a posunout.

Dějepisář tím, že se pokouší změnit chaos v žákovských písemnostech, matematikář přátelskou vstřícností, češtinářka i pomocí vlastní image modelky v minisukni s nápadnými náušnicemi.

Kandidáty vybírala televize poměrně dlouho. „Pomáhali jsme si výzvami, objížděli jsme školy, ale dali jsme i na tipy, které se k nám dostávaly, vyjednávali jsme půlroční dovolené,“ říká kreativní producentka projektu Kamila Zlatušková (ano, ta, která má na kontě například pořad Ptáčata nebo úspěšný dokumentární seriál Čtyři v tom, v němž sama rodila první dítě). 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.