Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Trocha statistik z českého internetu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Zveřejněné údaje internetových subjektů zajímavým způsobem ukazují, jakým způsobem využíváme tuto síť - co se poměru pohlaví týče a jaké úspěchy zaznamenává ICQ a Skype.

První údaj se vztahuje k tomu, jakým způsobem využíváme internet. Podle měření společností NetMonitor se české ženy přibližují mužům co se času stráveného na internetu týče. Na sklonku předminulého roku činil rozdíl celou třičtvrtěhodinku, během loňska se zmenšil na pouhé dvě minuty.

Muži však stále vedou v počtu uživatelů - 54 % českých internatů jsou zástupci silnějšího pohlaví. Internet stále zůstává doménou mladých: celá čtvrtina uživatelů spadá do věkové kategorie 20-30 let.

Další údaj se vztahuje k instant messagingu, konkrétně službě ICQ, která má v českých zemích výsadní postavení. To je nově podloženo i konkrétním číslem: ICQ má 2 milióny českých aktivních kont, přičemž se mezi ně počítá každé takové, které bylo za poslední měsíc použito alespoň jednou. Více uživatelů má ICQ už jen v nesrovnatelně větším Rusku a Německu.

Těžko říct, co za touto popularitou stojí. Sama společnost ji přikládá spolupráci s českými portály, ovšem tento komunikační systém zde zažíval nebývalou oblibu už před tím, než byla zahájena. Nejspíše se bude jednat o efekt pozitivní spirály - první skupinka uživatelů se rozhodla pro ICQ, které následně doporučovala dalším.

Pokud by něco v našich oblastech mohlo popularitu ICQ ohrozit, pak je to Skype. Ten se krom přenosu textových sdělení zaměřil hlavně na přenos zvuku a umožnil tak majitelům rychlejších připojení "telefonovat zadarmo".
 
I Skype zaznamenal v poslední době zajímavé výročí. Během 4,5 let pomocí něj protelefonovali jeho uživatelé 100 miliard minut. Pro telekomunikační společnosti to určitě nebude nezajímavé číslo.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!