Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Trocha statistik z českého internetu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Zveřejněné údaje internetových subjektů zajímavým způsobem ukazují, jakým způsobem využíváme tuto síť - co se poměru pohlaví týče a jaké úspěchy zaznamenává ICQ a Skype.

První údaj se vztahuje k tomu, jakým způsobem využíváme internet. Podle měření společností NetMonitor se české ženy přibližují mužům co se času stráveného na internetu týče. Na sklonku předminulého roku činil rozdíl celou třičtvrtěhodinku, během loňska se zmenšil na pouhé dvě minuty.

Muži však stále vedou v počtu uživatelů - 54 % českých internatů jsou zástupci silnějšího pohlaví. Internet stále zůstává doménou mladých: celá čtvrtina uživatelů spadá do věkové kategorie 20-30 let.

Další údaj se vztahuje k instant messagingu, konkrétně službě ICQ, která má v českých zemích výsadní postavení. To je nově podloženo i konkrétním číslem: ICQ má 2 milióny českých aktivních kont, přičemž se mezi ně počítá každé takové, které bylo za poslední měsíc použito alespoň jednou. Více uživatelů má ICQ už jen v nesrovnatelně větším Rusku a Německu.

Těžko říct, co za touto popularitou stojí. Sama společnost ji přikládá spolupráci s českými portály, ovšem tento komunikační systém zde zažíval nebývalou oblibu už před tím, než byla zahájena. Nejspíše se bude jednat o efekt pozitivní spirály - první skupinka uživatelů se rozhodla pro ICQ, které následně doporučovala dalším.

Pokud by něco v našich oblastech mohlo popularitu ICQ ohrozit, pak je to Skype. Ten se krom přenosu textových sdělení zaměřil hlavně na přenos zvuku a umožnil tak majitelům rychlejších připojení "telefonovat zadarmo".
 
I Skype zaznamenal v poslední době zajímavé výročí. Během 4,5 let pomocí něj protelefonovali jeho uživatelé 100 miliard minut. Pro telekomunikační společnosti to určitě nebude nezajímavé číslo.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...