Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tučňák, který to rád horké

PRAHA Největší zachovalou kostru tučňáka objevili paleontologové v Peru. V době, kdy žil, panovalo v této oblasti překvapivě až tropické podnebí.

Pláže na jihu Peru před 40 miliony let zvaly ke koupání. Oblast měla plno slunečních dnů a minimum srážek. Panovalo v ní klima teplejší než dnes. Ale společnost na plážích by turistům nesvědčila.

„Byla to monstra,“ přiblížila nebezpečí pro třetihorní plážové povaleče paleontoložka Julia Clarkeová z North Carolina State University deníku The Guardian. A mluví o tučňácích Icadyptes salasi.

Clarkeová s kolegy objevila velmi dobře zachovalou kostru tohoto dosud neznámého tučňáka na jižním pobřeží Peru ve vrstvě třetihorních pískovců. Rozměry kostry naznačují, že nalezený exemplář vážil okolo 60 kilogramů a měřil přibližně 150 centimetrů. Snadno tak vyrovnal subtilnímu představiteli druhu Homo sapiens.

Patrně se nejedná o největší druh tučňáka, jaký na Zemi žil. Tím byl spíše novozélandský druh Anthropornis nordenskjoeldi, který vážil až 100 kg a měřil dva metry. Ale jeho velikost vědci odhadují jen nepřímo, z části nalezených křídel.

Nově objevený druh překvapuje, protože žil v tropech. Obecně řečeno platí, že rozměry živočichů zvyšují v chladnějším podnebí, protože se tím snižuje poměrná tepelná ztráta.

Dobře zachovalá kostra druhu Icadyptes umožňuje srovnání současnými tučňáky. V křídle neměl, na rozdíl od dnešních druhů, srostlý kloub a byl pohyblivý, jako létaví ptáci. Jeho hrozivý zobák připomínal tvarem hrot harpuny. Patrně proto, že ho tak i používal.

Zadní část lebky sloužila k uchycení silného svalstva. Navíc Icadyptes nemohl zobák otevřít tak, aby polykal větší ryby, a proto se vědci domnívají, že je na zobák patrně nabodával. Ale jedná se pouze o dohad, protože ani výborně zachovalá kostra neposkytla více dokladů o stravě vyhynulého ptáka.

Clarkeová a kolegové si však nestěžují. Kostra je sama o sobě zásadním objevem. Samozřejmě, jen pokud vás dokáže zaujmout evoluce tučňáků.

Časný útok na rovník
Za prvé by ji na daném místě nikdo na základě předchozích znalostí o těchto ptácích nehledal. Na území dnešního Peru panovalo před 40 miliony let ještě teplejší klima než dnes.

Starší nálezy naznačovaly, že tučňáci se k rovníku dostali, až když se před 10 miliony let klima výrazně ochladilo. Objev druhu Icadyptes tropickou invazi tučňáků posunul o 30 milionu let zpět. A to nebyl první.

Clarkeová s kolegy objevila ještě kostru jiného, běžněji vyhlížejícího tučňáka, pojmenovaného Perudyptes devriesi. Sice měřil jenom metr, ale na giganta Icadyptes měl dva miliony roků náskok.

Rozšíření obou druhů podle odborníků nejspíš souvisí se změnami směru mořských proudů, v jehož důsledku se u břehů Jižní Ameriky zvýšilo množství potravy.

Tučňákům se navíc v horkém podnebí zřejmě dobře dařilo. Kromě dvou výše zmíněných druhů, které Clarkeová s kolegy popisuje v časopise PNAS, objevila prý ještě kostry naznačující výskyt tří dalších druhů ve stejné době. Ale na podrobnější popis si budeme muset počkat, až příslušné články projdou oponentním řízením odborného časopisu.

Všechny kosterní pozůstatky však naznačují, že tučňáci se na různé druhy rozdělili až v tropech. Menší ze dvou veřejnosti odhalených druhů, Perudyptes, měl své předky patrně v Antarktidě, Icadyptes v oblasti Nového Zélandu.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...