Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

„Tvář“ na Marsu bez tajemství

"Tvář" na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Tvář" na Marsu. |

PRAHA Když v roce 1976 publikovala NASA fotografie pořízené sondou Viking z oběžné dráhy Marsu, zavládlo mezi veřejností velké vzrušení. Na jednom ze snímků oblasti jménem Cydonia byla totiž zachycena velká skalní formace, která značně připomínala lidskou tvář.

„Stíny vykreslují iluzi očí, nosu a úst“, uváděl původní popisek, kterým snímek opatřili američtí odborníci. Přestože vědci zastávali od počátku názor, že jde o objekt přírodního původu, vyrojila se záplava publikací pokládající „tvář“ na Marsu za objekt umělého původu a tedy nezvratný důkaz inteligentního života. Motiv se objevil i ve známém seriálu Akta X.

„Zakletá“ oblast
Neúspěchy několika dalších výprav na Mars, jak amerických, tak sovětských, spekulace ještě rozdmychaly. Další snímky oblasti Cydonia pořídila až v roce 1998 sonda Mars Global Surveyor. V roce 2001 pak pořídila doposud nejdokonalejší záběry oblasti.

Evropská sonda Mars Express obíhá kolem rudé planety už více než dva roky. Nese velmi citlivé přístroje, kterým vděčíme za řadu objevů, například první pozorování polární záře na Marsu. Na oblast Cydonia se přístroje sondy zaměřily poprvé v roce 2004. Několik pokusů zmařila nepřízeň počasí, nad údajnou tváří se vznášela oblaka prachu.

Důkladné zmapování oblasti, která už po tři desetiletí dráždí představivost fanoušků kosmického výzkumu, se zdařilo až při průletu v červenci letošního roku. Nové snímky takzvané „tváře“ z Marsu mají několikanásobně vyšší rozlišení, než původní třicet let staré fotografie, které celý rozruch způsobily. Jeden obrazový bod na snímku pořízeného s využitím stereokamery s velkým rozlišením (HRSC) tentokrát odpovídá oblasti přibližně čtrnáct krát čtrnáct metrů. Záběry znovu potvrdily, že takzvaná tvář je ve skutečnosti obyčejná hora. Za její formování není zodpovědná mimozemská civilizace, ale posuvy půdy.

Bez města i pyramidy
Na snímcích je dobře patrný rovněž objekt, který záhadologové vydávali za pyramidu. I ten je jednoznačně produktem geologických procesů stejně jako údajné rozpadající se město.

„Snímky marsovské oblasti Cydonia jsou skutečně senzační,“ říká Agustin Chicarro, jeden z vědců pracujících v Evropské kosmické agentuře na projektu Mars Express. „Poskytují působivý pohled na oblast, o kterou jeví intenzivní zájem planetární geologové.“

Cydonia leží v oblasti, kde jižní výšiny přecházejí do plání táhnoucích se k severu planety. Tamní krajinu tvoří široká údolí vyplněná kamením a izolované kopce lišící se jak tvarem, tak výškou.

Podle odborníků je útvar známý jako Tvář na Marsu stolovou horou. Takové jsou k vidění i na Zemi. Tam se však na jejich formování podílela voda. Není proto vyloučeno, že Cydonia leží v místech, kde před miliardami let bylo moře.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!