16. června 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Tvar ženské tváře ovlivňuje kvalitu milostného vztahu, tvrdí studie

Žena v červené róbě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v červené róbě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Muži si údajně vybírají své partnerky podle tvaru tváře. Tvrdí to alespoň studie, která byla uveřejněna v britském časopise British Journal of Psychology. Přitažlivé jsou prý ženy se srdcovitým obličejem, ale pro manželství a početí dětí dávají muži přednost partnerkám, jejichž rysy jsou méně ženské.

Tvar ženské tváře podle této studie určuje i délku vztahu, píše francouzský server Gentside. Muže většinou přitahují ženy s pěknou tvářičkou a širokými lícními kostmi, ale s těmi obvykle prožijí jen krátké dobrodružství, zatímco vážný vztah raději vybudují s ženou méně jemných rysů.

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou přitom rysy, vůči nimž jsou muži citlivější: velké hluboké oči, plné rty, jemný nos, malá brada... Tyto charakteristiky jsou zřejmě určující, pokud jde o trvalost a kvalitu vztahu. Anthony Little ze Stirlingské univerzity a Benedict Jones z Glasgowské univerzity ve Velké Británii sledovali několik stovek heterosexuálních mužů a zjistili, že muži posuzují ženy podle tvaru tváře zcela instinktivně.

Jemné rysy? Žena na flirt

Sledovaným mužům vědci předložili různé fotografie ženských tváří a každého z nich požádali, aby řekl, kterou by si vybral pro přechodný flirt a kterou pro trvalý vztah. U každé tváře byly dvě verze: jedna s jemnými ženskými rysy, druhá s hrubšími, takříkajíc mužskými. Na základě odpovědí vědci dospěli k závěru, že účastníci studie z velké většiny zvolili pro krátkodobý flirt ženu s jemnými rysy.

Ženské rysy, jako je malá čelist a široké lícní kosti, jsou považovány za charakteristiky přitažlivé ženy. Naznačují zdraví a jsou rovněž spojovány s vysokou úrovní ženského pohlavního hormonu estrogenu, který značí dobrou plodnost.

Ovšem tato kritéria krásy zároveň "silnější" pohlaví chápe jako určitou hrozbu. Muži mají tendenci namlouvat si partnerky s méně ženskou tváří, méně přitažlivou, kterou považují za záruku věrnosti, což je hlavní měřítko pro výběr stálé partnerky.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...