Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tygří populaci se v poslední době v Indii daří

Tygr indočínský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr indočínský | foto: Reprofoto

Od roku 2006 vzrostl počet tygrů v Indii o 60 procent. Před dvaceti lety BBC předpovídala, že tato šelma do roku 2000 vyhyne. Nicméně letos v lednu se indický ministr životního prostředí Prakaš Džavedekar jen usmíval.

„V Indii žije 70 procent světové populace tygrů,“ prohlásil. Pak se otočil k tabuli a napsal na ni tak toužebně očekávané číslo: 2226. Tedy mnohem více než v roce 2006, kdy v Indii žilo jen 1411 těchto zvířat.

Ministerstvo životního prostředí zmobilizovalo 400 lidí a šest nevládních organizací, které po dobu jednoho roku sčítaly tygry na ploše 378.118 kilometrů čtverečních, velké jako Německo. Je to známka toho, že Indie zřejmě bere vážně otázku přežití živočišného druhu, který uctívají hinduisté. Na tygru seděla hinduistická bohyně Durga, když svedla vítězný boj s démonem.

Přežití druhu

Někteří experti soudí, že o rozrůstání tygří populace se nezasloužily ani tolik indické úřady, jako spíše nevládní organizace. „Počet tygrů vzrostl zejména ve státech Kérala, Karnátaka, Maháráštra a Tamilnádu,“ říká zoolog Valmik Thapar, jehož citoval francouzský deník Le Figaro. V těchto regionech na jihu a západě země pracují vědci sami už deset let, aniž by od úřadů cokoli čekali. V těchto čtyřech státech žije více než 40 procent indických tygrů.

Pro vědeckou obec je tato obnova tygří populace prvním krokem. „V zemi může žít až 10 000 tygrů,“ odhaduje zoolog Ullas Karant. Odborníci hovoří o dvou cestách, jak toho dosáhnout. Především to je reforma úřadů, které mají na starosti lesy, pod něž spadá péče o živočišnou říši. Tyto úřady dříve měly především spravovat hospodaření s dřevem, materiálem pro výstavbu železnic. Ochrana fauny nebyla jejich prioritou. Úředníci jsou považováni za byrokraty, jimž ochrana živočišných druhů na srdci příliš neleží. „O tygrech nic nevědí,“ říká Karant a doporučuje, aby byla ochrana tygrů svěřena nevládním organizacím.

Samice tygra amurského Iris pečuje o svá sedmitýdenní mláďata.

Samice tygra amurského Iris pečuje o svá sedmitýdenní mláďata, která přivedla na svět v zoo v ruském Krasnojarsku

Druhou cestou je zachování koridorů, jimiž se tygři přemísťují, aby se rozmnožovali. Tyto koridory jsou klíčové pro genetickou diverzitu a přežití druhu. Nyní jsou tyto cesty ohroženy. „Ta, která leží u hranic s Nepálem, mezi Corbettovým parkem na západě a rezervací Dudhva na východě, je protkána kanály, průmyslovými zónami a je zde vojenská základna,“ zdůrazňuje Belinda Wrightová, ředitelka nevládní organizace Wildlife Protection Society of India. Tygr si pak hledá jinou cestu a dostává se do kontaktu s člověkem. Z toho pak plynou konflikty s lidmi, jichž je v posledních letech více,“ dodává.

Právník Avinaš Basker, specializující se na zákony týkající se životního prostředí, usiluje o to, aby byly koridory zaneseny do kategorie ekologicky citlivých zón. „To by umožnilo zachovat obydlí v těchto koridorech a zabránilo by to výstavbě příliš velkých konstrukcí,“ zdůrazňuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Indický ministr životního prostředí nyní slíbil poskytnout více pozemků a vodních zdrojů pro tygry, avšak bez bližšího upřesnění. Od svého loňského nástupu k moci hlásá pravicová nacionalistická Indická lidová strana (BJP) program urychlení výstavby průmyslových podniků a infrastruktury, aby urychlila ekonomický růst. Podle ekologů hrozí nebezpečí, že tomuto programu padne životní prostředí za oběť.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.