Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tým dobrovolníků pro simulaci letu na Mars je kompletní

Posádka simulovaného letu na Mars bude šestičlenná, sedmý člen je náhradník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka simulovaného letu na Mars bude šestičlenná, sedmý člen je náhradník | foto: Reuters

MOSKVA Zvláštní výběrová komise ruských expertů včera v Moskvě oznámila jména sedmi odvážlivců, kteří se zúčastní dlouhodobého pokusu imitujícího let na Mars. Experiment Mars 500, který začne 3. června a potrvá půldruhého roku, "uvězní" dobrovolníky v moskevském výzkumném ústavu v podmínkách maximálně blízkých dlouhému kosmickému letu.

Mise, která potrvá 520 dní, má skončit v listopadu příštího roku a zúčastní se jí čtyři Rusové, Francouz, Ital a Číňan. Účastníci simulovaného letu k rudé planetě budou mít k dispozici prostor tři metry čtvereční pro každého z nich.

Místem pokusu je moskevský Ústav lékařských a biologických problémů, kde byl vybudován rozsáhlý komplex kabin simulujících vesmírnou loď. V minulosti se už v jeho prostorách uskutečnil obdobný pokus trvající nejdřív 14 a později 105 dní.

Denní režim pozemských kosmonautů má být maximálně podobný skutečnému. Budou provádět vědecké experimenty a absolvovat denní fyzická cvičení. Po 250 dnech se rozdělí do dvou skupin, z nichž jedna zůstane na "oběžné dráze" Marsu a druhá se "vydá" na jeho povrch.

Po celou dobu experimentu budou vědci pečlivě sledovat jejich fyzický a psychický stav. Dorozumívací řečí bude angličtina, kterou prý všichni účastníci pokusu více či méně vládnou.

Simulované budou i podmínky komunikace. Kosmonauti budou moci používat elektronickou poštu, ale uměle zpožděnou o desítky minut. Čas od času bude komunikace přerušena.

Podle ruských novinářů jsou účastníci "mise" smířeni s tím, že na skutečný Mars se zřejmě nikdy nedostanou. "Až někdy poletí k Marsu mí vnukové, mohu jim říct, že jsem byl u toho," komentoval dnes svou misi francouzský účastník projektu Romain Charles.

Kromě něj se experimentu zúčastní ruští lékaři Suchrob Kamolov a Alexandr Smolejevskij, inženýři Alexej Siťov a Michail Sinělnikov, dále Diego Urbina, Ital kolumbijského původu, a Číňan Wang Jü. Francouze a Itala vybrala z uchazečů už minulé úterý Evropská kosmická agentura.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.