Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tým dobrovolníků pro simulaci letu na Mars je kompletní

Posádka simulovaného letu na Mars bude šestičlenná, sedmý člen je náhradník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka simulovaného letu na Mars bude šestičlenná, sedmý člen je náhradník | foto: Reuters

MOSKVA Zvláštní výběrová komise ruských expertů včera v Moskvě oznámila jména sedmi odvážlivců, kteří se zúčastní dlouhodobého pokusu imitujícího let na Mars. Experiment Mars 500, který začne 3. června a potrvá půldruhého roku, "uvězní" dobrovolníky v moskevském výzkumném ústavu v podmínkách maximálně blízkých dlouhému kosmickému letu.

Mise, která potrvá 520 dní, má skončit v listopadu příštího roku a zúčastní se jí čtyři Rusové, Francouz, Ital a Číňan. Účastníci simulovaného letu k rudé planetě budou mít k dispozici prostor tři metry čtvereční pro každého z nich.

Místem pokusu je moskevský Ústav lékařských a biologických problémů, kde byl vybudován rozsáhlý komplex kabin simulujících vesmírnou loď. V minulosti se už v jeho prostorách uskutečnil obdobný pokus trvající nejdřív 14 a později 105 dní.

Denní režim pozemských kosmonautů má být maximálně podobný skutečnému. Budou provádět vědecké experimenty a absolvovat denní fyzická cvičení. Po 250 dnech se rozdělí do dvou skupin, z nichž jedna zůstane na "oběžné dráze" Marsu a druhá se "vydá" na jeho povrch.

Po celou dobu experimentu budou vědci pečlivě sledovat jejich fyzický a psychický stav. Dorozumívací řečí bude angličtina, kterou prý všichni účastníci pokusu více či méně vládnou.

Simulované budou i podmínky komunikace. Kosmonauti budou moci používat elektronickou poštu, ale uměle zpožděnou o desítky minut. Čas od času bude komunikace přerušena.

Podle ruských novinářů jsou účastníci "mise" smířeni s tím, že na skutečný Mars se zřejmě nikdy nedostanou. "Až někdy poletí k Marsu mí vnukové, mohu jim říct, že jsem byl u toho," komentoval dnes svou misi francouzský účastník projektu Romain Charles.

Kromě něj se experimentu zúčastní ruští lékaři Suchrob Kamolov a Alexandr Smolejevskij, inženýři Alexej Siťov a Michail Sinělnikov, dále Diego Urbina, Ital kolumbijského původu, a Číňan Wang Jü. Francouze a Itala vybrala z uchazečů už minulé úterý Evropská kosmická agentura.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...