Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tým profesora Antonína Holého vyvíjí nový lék proti malárii

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | foto: CDC/Wikimedia

PRAHA Badatelský tým mezinárodně uznávaného profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd se snaží najít účinné látky proti malárii. Zástupci ústavu to dnes uvedli v tiskovém prohléšení.

Pro vývoj budoucího léku je podle vědců důležité porozumět hlavě vývoji a životnímu cyklu parazita, který malárii způsobuje. Nejdůležitější je nalezení a využití rozdílů mezi metabolizmem parazita a hostitele.

"Na základě těchto rozdílů můžeme najít účinnou látku, která bude spolehlivě působit pouze na parazita a hostitelskou buňku nechá bez poškození," konstatuje Eliška Procházková z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, která se v týmu profesora Holého na vývoji podílí. Cílem je zablokovat množení parazita v lidském organizmu v krevním stadiu.

Část výzkumu probíhá v Praze, testy nově připravených syntetizovaných látek pak pokračují na pracovišti v Austrálii.
Výzkum je ale stále na samém počátku. "Jsme v prvních dvou letech. Když si vezmeme, jak dlouho třeba trval vývoj léku proti HIV z laboratoře profesora Holého, tak to bylo zhruba 25 let," zdůrazňuje Procházková.

"Současně používaná antimalarika umožňují, abychom případný malarický záchvat prožívali méně obtížněji, bez komplikací, například bez neurologických poškození. Neznamená to ale, že bychom se malárií nemohli infikovat," vysvětluje Procházková.

Malárie nadále zůstává jedním z velkých zabijáků lidstva. Ročně se jí na světě nakazí čtvrt miliardy lidí a téměř milion z nich, nejčastěji jde o děti, zemře. Nemoc se vyskytuje ve více než 100 zemích světa.

"Parazitů rodu plazmodia je celá řada, na člověka působí čtyři druhy. Jde o parazity, jejímiž hostiteli jsou komár a člověk. Člověk je pouze mezihostitelem, protože v něm probíhá nepohlavní část životního cyklu. Hlavním hostitelem je komár," vysvětluje Procházková.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!