Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tým vědců Baťovy univerzity zkoumá v Číně boty terakotové armády

Terakotová armáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terakotová armáda | foto: Lidovky.cz

ZLÍN Vědeckovýzkumný tým děkana Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Hlaváčka v zkoumá v čínském městě Sien obuv terakotových vojáků. V konkurenci s německými specialisty a holandskými archeology česká skupina získala jako jediná povolení k sestupu do pitu, kde se vojáci nachází. Sdělil to mluvčí zlínské univerzity Štěpán Prachař.

Hlaváček se svým výzkumným týmem nezkoumá takzvanou terakotovou armádu poprvé. Mezinárodní projekt zaměřený na historii obouvání v Číně čeští vědci uskutečnili v letech 2005 až 2007.

Podle jejich výsledků boty vojáků byly pravděpodobně vyrobeny z usně a plsti, nikoliv z textilu. Vědci ovšem tehdy přístup k vojákům nedostali. Pracovali pouze s literárními údaji a s fotodokumentací, když vojsko mohli fotit z ochozů.

Císařovo vojsko

Vojsko vyrobené z terakoty, které bylo objeveno v čínské provincii Šen-si, dal zhotovit císař Čchin Š'-chuang-ti ve 3. století před naším letopočtem pro ochranu hrobky.

Počínaje rokem 1974 bylo vykopáno téměř 2000 válečníků, avšak odhaduje se, že jich je celkem na 7000.

Armáda se skládá převážně z vojáků, výjimkou ale nejsou ani sochy koní a válečných vozů. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, ale jsou zde i sochy ve zmenšeném měřítku.

"Výzkumný tým v čele s docentem Hlaváčkem sestoupil do tak zvaného pitu, kde se podařilo zdokumentovat 102 terakotových vojáků a hlavně jejich obuv," poznamenal Prachař. Dodal, že k bádání přizvalo vedení výzkumu také německé specialisty a holandské archeology, avšak pouze čeští vědci získali povolení k sestupu.

Zlínští vědci se navíc zúčastní zasedání světové ISO komise, která určí novou normu pro číslování obuvi. "Hlavní zajímavostí je skutečnost, že se Čína hodlá vrátit k systému Mondopoit, který byl zaveden v České republice, a postupně od něj naši výrobci opustili," upřesnil Hlaváček.

Hlaváčkům tým přiveze do Zlína i tamní artefakty, které budou moci vidět návštěvníci zlínského Obuvnického muzea. "Koupili jsme pro obuvnické muzeum boty s názvem Lotos. Tyto boty deformující nohy byly zakázané v roce 1907. Do Zlína přivezeme zároveň fotoalbum ženy, která je skutečně nosila," dodal Hlaváček.

Pravé barvy terakotové armády. Čínští archeologové obnovili vykopávky v císařské hrobce. Nová technologie ochrání původní barvu soch.

V letošním roce čínští archeologové objevili v hrobkách dynastie Čchin v provincii Sien dalších 114 terakotových válečníků. Mnohé sochy byly nalezeny rozbité, jsou však bohatě barvené.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...