Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U Antarktidy vznikne největší mořská chráněná zóna

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BREMERHAVEN O zřízení největší chráněné zóny na širém moři na světě u Antarktidy jednají experti v německém Bremerhavenu. Během dvoudenního setkání rozhodne Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR) o tom, jestli k dosavadní chráněné oblasti o rozloze 80 000 kilometrů čtverečních přibudou i nová ochranná pásma v Rossově moři a u východní Antarktidy.

Naposledy jednání o této otázce loni v listopadu ztroskotala na výhradách některých členských států CCAMLR, které se obávaly omezení možnosti rybolovu, napsala agentura DPA.

Mezinárodní společenství se zavázalo, že do roku 2020 vyhlásí za chráněné oblasti deset procent celkové rozlohy světových pobřežních oblastí a oceánů. Dosud jsou to ale jen dvě procenta. Pokud by za chráněná pásma byly uznány uvedené oblasti u Antarktidy, přibylo by k nim podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) další jedno procento. Jakékoliv změny statusu ale vyžadují jednomyslné schválení všech 25 členů CCAMLR, poznamenala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Na mimořádné zasedání v Bremerhavenu se sjelo 120 zástupců ze 24 států a Evropské unie. K vyhlášení ochranných pásem u Antarktidy je vyzvalo i sdružení ekologických organizací Antarctic Ocean Alliance (AOA). Ve svém apelu poukázalo na to, že Rossovo moře patří stále ještě k oblastem nejméně postiženým klimatickými změnami a příliš intenzivním rybolovem. I tato oblast je ale ohrožována průzkumy surovinových ložisek a rybolovem.

Domov vzácných druhů

Okolní moře jsou domovem více než 10 000 živočišných druhů, mezi nimi tučňáků, velryb, rackovitých ptáků, chaluh velkých a kytovců.

"Oblast Rossova moře je jednou z posledních a největších oblastí mořské divočiny na naší planetě. Je domovem unikátního a produktivního ekosystému," citoval Reuters z prohlášení amerického ministerstva zahraničí. "Je tedy přírodní laboratoří pro vědecké bádání s cílem lépe porozumět klimatickým změnám, našim oceánům a našemu světu."

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...