Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U britského Stonehenge byl objeven prehistorický kruhový monument

Oslavy slunovratu na Stonehenge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy slunovratu na Stonehenge | foto: ČTK

Londýn Archeologové poblíž britského prehistorického kamenného památníku Stonehenge objevili další kruhový monument. Jak dnes agentuře Reuters sdělil vedoucí projektu, kruhová plocha se nachází necelý kilometr od světoznámé archeologické lokality a podle odhadů je přibližně stejně stará. Vědci ji objevili pomocí technologie virtuálního průzkumu krajiny.

"Tento nález je pozoruhodný," řekl Vince Gaffney, profesor archeologie na Birminghamské univerzitě, který zároveň stojí v čele mezinárodního projektu. "Zcela to změní náš dosavadní pohled na krajinu kolem Stonehenge." Nově objevený kruhový monument je val o průměru 25 metrů s asi metr širokými jámami vyhloubenými zřejmě na zaklínění dřevěných sloupů. Jeho kamenný příbuzný Stonehenge je v průměru o pět metrů větší. Vědci se domnívají, že oba vznikly přibližně ve stejné době, tedy asi před 2000 až 4000 lety.

Archeologové oblast zkoumají pomocí technologie virtuální mapování terénu. Nález oznámili jen dva týdny po zahájení mezinárodního projektu mapování krajiny.

"Výkopy nebudeme provádět. Je to virtuální rytí. V tomto měřítku bychom stejně kopat nemohli," řekl Gaffney, který věří, že během tříletého projektu lze čekat další podobné objevy. "Stonehenge není jen sám pro sebe. Je tu ohromná virtuální krajina, kterou je možné zkoumat," dodal.

Na projektu se kromě britských univerzit v Birminghamu a Bradfordu podílí také rakouský Institut Ludwiga Boltzmanna pro archeologický výzkum a virtuální archeologii.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.