Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U:fon zlepšuje stav své sítě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: U:fonReprofoto

Náš nejmladší operátor U:fon na vlastní kůži poznal, jaké to je mít přetíženou síť. Nejvíce by o tom mohli vyprávět Pražané, u kterých často během října i listopadu docházelo k problémům s připojením a reálná rychlost internetu zdaleka nedosahovala hodnot, které operátor deklaruje.

Sám operátor přiznává, že po prudkém náběhu zákazníků během srpna a září byla na krátkou dobu jeho síť přetížena. V tuto chvíli by mělo být vše v pořádku a rychlost při stahování by se měla v reálu u služby U:fonův fofr internet pohybovat v rozmezí 400 – 700 kb/s, jak na svých stránkách zelený operátor slibuje. Celá síť totiž byla v průběhu listopadu výrazně posílena a odladěna, což potvrzují i nezávislá měření např. na serverech rychlost.cz nebo Mobil.cz.

Rychlosti připojení se výrazně liší během celého dne v závislosti na tom, jak je síť využívána. Je běžnou praxí, že jeden zákazník se na stejném místě během dopoledne připojí rychlostí kolem 1Mb/s, ve špičce ve večerních hodinách ale může stahovat ve vytížených oblastech, což teď můžou být některé lokality v Praze, rychlostí kolem 150 kb/s. A to proto, že se musí dělit o kapacitu základnové stanice s větším počtem uživatelů. To je typická charakteristika všech mobilních datových sítí,“ popisuje chování mobilní sítě marketingový ředitel společnosti Marek Sláčík a dodává: „Jediným způsobem, jak dál posilovat kapacitu, je další výstavba základnových stanic, na které velice intenzivně dál pracujeme“.

U:fonova síť využívá nejmodernější technologii EVDO CDMA 2000 Rev. A, která se v laboratorních podmínkách pyšní rychlostmi stahování dat 3,1Mb/s a odesílání 1,8Mb/s. Tyto údaje jsou ale spíše teoretické a v běžném provozu těžko dosažitelné. V průměru plně funkční a odladěná sít CDMA 2000 rev. A může nabídnout rychlost stahování dat v rozmezí 400 - 700kb/s.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....