Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci pomáhali v USA s nálezem žraloka z prvohor

Žralok tygří (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žralok tygří (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PLZEŇ Pozůstatky více než pět metrů dlouhého žraloka z období prvohorního permu, tedy žijícího před zhruba 290 miliony let, se nedávno podařilo odkrýt skupině paleontologů v Novém Mexiku v USA. Na významném nálezu se podíleli také tři čeští vědci, práce v terénu na jedné z tamních paleontologicky cenných lokalit byla součástí mezinárodní konference.

"Unikátní nález poputuje do muzea ve Washingtonu," řekl Josef Pšenička, paleontolog Západočeského muzea v Plzni, účastník projektu. "Nebyl ve velké hloubce, zhruba 20 centimetrů pod vrstvou, kde jsme začali kopat. Kolega našel zadní část ploutve, od té se to začalo odvíjet," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Nález má podle jeho slov světový význam, jde o dosud největšího nalezeného žraloka z daného období.Na odkrývání pozůstatků pět až šest metrů dlouhého obratlovce dál pracují místí odborníci z přírodovědného muzea v Novém Mexiku. Lokalitu zkoumají američtí paleontologové už několik let.

Výzkum v terénu Nového Mexika, tedy státu v jihozápadní části USA, byl součástí velké konference zabývající se změnou klimatu, flóry a fauny v průběhu permského vymírání. "Ten terén tam je extrémně důležitý pro celý svět. Nové Mexiko bylo součástí západní části kontinentu Pangea, my děláme na východní části. Srovnávalo se klima, jak se měnilo, proč," uvedl Pšenička. Dalšími českými účastníky byli Stanislav Opluštil z Univerzity Karlovy a Stanislav Štamberg z muzea v Hradci Králové.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!