Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U šimpanzů jako v lidské školce

šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šimpanz | foto: ČTK

PRAHA Statistika odhalila další podobnost mezi lidmi a lidoopy. U šimpanzích mláďat dochází k častým onemocněním ve stejné životní etapě, ve které i děti poprvé přicházejí do většího kolektivu.

Šimpanzi platí za osvojení sociálních dovedností vysokou cenu. Zjistil to výzkumný tým, který sledoval divoce žijící primáty v pralesích Pobřeží slonoviny. Vědci prokázali, že mnoho mladých zvířat umírá na infekční choroby postihující dýchací systém vinou častého kontaktu s vrstevníky a objasnili mechanismus, který opakované epidemie vyvolává.

Christophe Boesch, který v současnosti pracuje v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii, studuje šimpanze na Pobřeží slonoviny už tři dekády. Za tu dobu počet těchto zvířat klesl o více než dvě třetiny. Ukázalo se mnohá úmrtí způsobilo opakované propuknutí virových onemocnění.

Kritický třetí rok
Nejkrutější epidemie se vracely přibližně s tříletou periodou. Boeschův kolega Peter Walsh přišel s myšlenkou, že v pralesích může probíhat něco podobného jako v rodinách, které své děti poprvé přivedou do školky.

Každý rodič ví, jak snadno si lidská mláďata v kolektivu nákazu předávají a jak často pak doma dochází k onemocnění dalších sourozenců. Analýza záznamů o narození šimpanzů i jejich úmrtích vedených od roku 1984 ukázala, že se křivka úmrtnosti zvedá, když je v tlupě hodně dvouletých. Propuknutí epidemie se stane osudným velké části těch nejmladších opičích batolat.

Samicím se vrací plodnost ve stejnou dobu, ve stejnou dobu zabřeznou, a proto se narodí velké množství mláďat v krátkém časovém intervalu, zhruba rok poté, co nákaza řádila nejsilněji. Za další dva roky se cyklus opakuje, což souhlasí s pozorovanou tříletou periodou křivky úmrtnosti. Naopak další faktory jako dostupnost potravy či vliv mírného nebo nepříznivého počasí do statistik nezapadaly. Stejně dopadlo i zkoumání vlivu počtu predátorů.
Smrt přinášejí i vědci
Proč pro šimpanzy nastává kritický věk po dovršení druhého roku? V tuto dobu jsou mláďata nejvíc lačná po hrách s vrstevníky. Učí se tak společenskému chování, ale vytvářejí současně ideální podmínky pro šíření infekce. Skutečnost, že sociální chování i přes popsaná rizika přetrvává, podle vědců znamená, že musí druhu přinášet velkou evoluční výhodu. Jinak by již dávno vymizelo.

Pro výzkumníky bylo bolestné zjištění, že jeden ze dvou nejnebezpečnějších virů přes všechnu opatrnost do pralesa zavlekli sami. Došlo k tomu dokonce opakovaně.
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!