13. února 2019 19:44 Lidovky.cz > Relax > Věda

Úchvatné záběry. Britský fotograf pořídil v Africe snímky vzácného černého levharta

Vzácný černý levhart, jehož zachytila fotopast v oblasti keňské rezervace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácný černý levhart, jehož zachytila fotopast v oblasti keňské rezervace... | foto: Burrard-Lucas Photography

PRAHA Jedinečný „úlovek“ se v Africe podařil Willu Burrardovi - Lucasovi. Britský fotograf dokázal zachytit do svých fotopastí kriticky ohroženého černého levharta, známého také jako černý panter.

Po několika měsících příprav a pozorování vypátral toto vzácné zvíře v keňské rezervaci Laikipia Wilderness Camp. Autor fotografie napsal na svůj web Burrard-Lucas.com, že se mu splnil sen.

Vzácný černý levhart, jehož zachytila fotopast v oblasti keňské rezervace...
Vzácný černý levhart, jehož zachytila fotopast v oblasti keňské rezervace...

Will Burrard - Lucas se vydal do africké rezervace už v loňském roce, když zaslechl, že černého pantera v této oblasti někdo spatřil. Se svým týmem rozmístil v okolí fotopasti, do kterých se nejdříve chytala pouze ostatní zvěř. O své cestě do Afriky zpočátku mluvil jako o nepromyšlené obhlídce. Jedna noc ale dokonale naplnila jeho očekávání.

13.února 2019 v 05:44, příspěvek archivován: 13.února 2019 v 20:00

Spotted: a rare sighting of the black leopard in Laikipia - caught on camera by wildlife photographer Will Burrard-Lucas #LoveInTheWild https://t.co/lMijWT92n4

„Probíral jsem se posledními snímky a moc jsem od nich neočekával,“ uvedl. „Jak jsem projížděl fotky, najednou jsem zastavil a nevěřícně zíral... Oči jako inkoustová čerň... Černý levhart! Nemohl jsem tomu uvěřit, až po pár dnech jsem vstřebal, že jsem splnil svůj sen,“ citoval deník The Guardian fotografův blog.

Burrard - Lucasovy snímky jsou navíc prvními svého druhu, protože jsou pořízeny na fotopast ve vysoké kvalitě. Podle některých zpráv byl naposledy zachycen černý levhart na snmku z Afriky v roce 1909. 

Nick Pilford ze zoo v San Diegu, sleduje se svými kolegy výskyt levhartů v keňské oblasti a snaží se o zachování ohroženého druhu. „Toto elegantní zvíře má intenzivně černou barvu kvůli melanismu, který způsobuje nadprodukci pigmentu.  Je to vlastně opak albinismu. Melanismus se vyskytuje u zhruba jedenácti procent levhartů na světě. Většina z nich ale žije v jihovýchodní Asii. Černí levharti jsou obzvlášť v Africe velmi vzácní,“ vysvětluje vědec.

Černého levharta se podařilo zachytit poblíž oblasti, kam umístila společnost Marvel děj svého oceňovaného snímku Černý panter o superhrdinovi z rodiny Avengers.

PATRIK JANKOVIČ

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz