Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědí děti, jak se vyhnout exekuci? Finanční gramotnost je důležitá

Exekuce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Domácnosti se za loňský rok zase o něco více zadlužily, oznámila nedávno Česká národní banka. Ve stejnou dobu přišla zpráva z resortu školství, že se na všech základních školách bez výjimky musí učit finanční gramotnost.

O úvěrech, investování či státním rozpočtu už několik let vykládají středoškolští učitelé. Od 1. září 2013 začnou o úskalích finančního světa povinně slýchat i mladší ročníky. Finanční gramotnost se na mnoha základních školách učí už řadu let. Vždy ale spadala do kolonky dobrovolné, kdy záleželo na vedení školy, zda ji do osnov zařadí a v jaké rozsahu.

"Úroveň je různá, jsou studenti, kteří toho umí víc, a studenti, kteří toho umí méně," odpověděla Šárka Kvasničková, která učí na pražském Gymnáziu Na Zatlance, na otázku, s jakými znalostmi z oblasti financí k nim žáci ze základních škol chodí.

Její názor zazněl na kulatém stolu o finanční gramotnosti, kde byla představena nová publikace pro základní školy nazvaná Školní atlas Dnešní finanční svět. Vydala ho obecně prospěšná společnost Terraklub. Na trhu jsou tak nyní k dostání tři publikace o finanční gramotnosti pro základní školy, které získaly od ministerstva školství potřebnou schvalovací doložku.

Jak se vyhnout exekuci

"V atlase jsou základní pojmy, ale jelikož si uvědomujeme, že se finanční svět rychle mění, tak máme i online verzi," uvedl ředitel Terra-klubu Daniel Kozák. To, že se bude finanční gramotnost učit povinně, ale neznamená, že se stane samostatným předmětem. Školy ji mají zařazovat do hodin, jako je občanská výchova, zeměpis či matematika.

"Finanční gramotnost je důležitá, ale patří k ní i to, že se děti naučí pořádně číst, psát a počítat a dokážou tyto dovednosti aplikovat na životní situace," upozorňuje mluvčí školní inspekce Libor Vacek. Právě školní inspekce bude mít od příštího roku možnost sledovat, jak kvalitně se finanční gramotnost na školách vyučuje.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, jak fungují banky či z čeho se skládá domácí rozpočet, se mají školáci učit průběžně od první do deváté třídy. "U nás to učíme už dlouho. Muselo se stanovit, co řekneme žákům v první třídě, co přidáme v druhé a co všechno musí znát v deváté. Lidé padají do průšvihů, mají půjčky, řeší exekuce. Chápu, že chce ministerstvo vychovávat mladou generaci," komentuje novinku ředitel děčínské Základní školy Na Stráni Vít Průša.

Školení i na vesnicích

Terra-klub má v plánu začít pro učitele pořádat i workshopy na téma finance. Namířeno má hlavně do malých měst a vesnic. "Je správně, že možnost proškolení budou mít učitelé v menších městech a vesnicích. Na malých školách je totiž problém učitele uvolnit, aby jel někam na školení," vítá tuto aktivitu Vacek. Kurzy, jak učit finanční gramotnost, má ve své nabídce i Národní institut pro další vzdělávání. „Od dubna do září budeme v krajích pořádat semináře,“ řekla LN ředitelka institutu Helena Plitzová.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....