Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Učte pořádně, žádají studenti VŠ

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  Málo nás připravujete pro praxi, vzkazují mnozí studenti vysokým školám. Dlouhodobý trend potvrzuje průzkum společnosti Deloitte, v němž dvě pětiny z 627 dotázaných studentů tvrdí, že je příprava na budoucí povolání nedostatečná.

Podle ekonoma Daniela Münicha z Nervu je chyba na straně škol, ale i zaměstnavatelů. "Školy v řadě ohledů učí věci hodně specifické a bez souvislostí, což sice může být užitečné k nějaké profesi, ale pak člověk jde jinam a je mu to k ničemu," míní Münich. Zároveň ale podle něho platí, že zaměstnavatelé mají často představu, že vzdělávací systém je tu od toho, aby jim dodal do puntíku připraveného absolventa, který ve firmě nahradí člověka s desetiletou praxí.

VÍCE PRAXE, MÉNĚ HODIN VE ŠKOLE

* Ministerstvo školství má plán, jak zefektivnit vysokoškolské studium. Chce, aby vznikly školy výzkumné a vedle nich školy orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul bakalář. Zvažuje také, že změní cestu k malému doktorátu. K jeho získání by stačilo pouze bakalářské studium a pětiletá praxe.

* Od základu se změní udělování akreditace. Školy mají být detailněji kontrolovány. Akreditační komise zanikne, nahradí ji nezávislá agentura. Zpětnou vazbu chce resort získávat od absolventů pomocí dotazníků.

* Nový vysokoškolský zákon má platit od roku 2013.

"Když se dělal průzkum mezi zaměstnavateli, tak pouze 30 procent z nich řeklo, že by byli ochotni spolupracovat s vysokými školami a že je pro ně důležité, co se na nich učí, z jejich strany tedy není moc zájem se na tom procesu podílet," doplňuje student politologie Miroslav Jašurek, který je zároveň předsedou Studentské komory Rady vysokých škol.

Ministerstvo školství nyní pracuje na reformě vysokých škol, která má reagovat právě i na nedostatečnou přípravu pro praxi. Školy mají být buď výzkumné, či orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul bakalář (Bc). "Nechceme školy nutit, aby se chovaly všechny stejně, jako je tomu nyní, kdy například neuniverzitní škola musí v některých případech předstírat, že dělá vědu, protože jinak by nedostala akreditaci," uvedl Jiří Nantl z ministerstva školství, který vysokoškolský zákon připravuje.

Úřad má v plánu zamezit trendu, kdy drtivá většina studentů pokračuje v magisterském studiu a bakalář není považován za plnohodnotný titul. Zároveň chce začít posílat absolventům dotazníky, aby měl zpětnou vazbu, jakou mají zkušenost se studiem, jak byla náročná výuka či jaké mají uplatnění. To pak ovlivní financování škol, což má být "bič" na školy, aby nenabízely studijní programy nahodile a bez toho, aby se tam student nenaučil to, co škola slibovala.

Už nyní se s dotazníky setkávají absolventi brněnské Masarykovy univerzity. "Z letošního průzkumu vyplývá, že 65 procent dotázaných si myslí, že studium bylo orientováno teoreticky," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová s tím, že ve srovnání s výsledky z předchozích let se poměr studentů s tímto názorem snižuje.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz