Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ukliďme Česko. Nejlepší ekologický projekt roku

Skládka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skládka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Akce Ukliďme Česko se stala nejlepším ekologickým projektem v soutěži Energy Globe Award ČR. Rozhodli o tom v pondělí večer diváci v sále pražského Divadla na Vinohradech, kde se vyhlašování vítězů konalo.

Mezinárodní odborná porota vybrala nejlepší projekty v každé ze čtyř kategorii - Obec, Firma, Kutil a Mládež. Soutěž, o jejíchž výsledcích dnes organizátoři informovali ČTK v tiskové zprávě, se uskutečnila pošesté. Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže.

Dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko vymyslel spolek Ekosmák. Více než 6000 lidí pomohlo sesbírat 350 tun odpadu a zlikvidovali přes 500 černých skládek. Akce, která se 17. května konala na zhruba 300 místech ČR, vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu „Let’s Do It!“.

Likvidace černých skládek

Celkový vítěz a současně vítěz v kategorii Kutil, tedy projekt Ukliďme Česko, respektive spolek Ekosmák, se stal majitelem hrubé stavby nízkoenergetického domu - dřevostavby systému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 milionu a tepelného čerpadla vzduch-voda aroTHERM. Ceny si odnesli také vítězové dalších kategorií.

V kategorii Obec vyhrál Pasivní bytový dům pro seniory Modřice. Stavba vznikala rok a půl a stála 64 milionů korun. Kromě průkopnického architektonického projektu je to podle poroty zároveň ukázka příkladné péči o seniory.

Vítězem kategorie Firma je projekt PURGAZ 50 - nová technologie na výrobu biometanu. Čeští vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Už existuje jednotka v Technologickém parku Jihlava, kde pokračuje zkušební provoz.

ČTĚTE TAKÉ:

V kategorii Mládež si cenu odnesl projekt AIR House. Jde o energeticky plně soběstačný dům, který navrhli a v Kalifornii postavili studenti Českého vysokého učení technického. V současné době by měl být dům postaven před ČVUT v Praze a následně se má stěhovat do výzkumného centra v Buštěhradě, kde ho čeká další vylepšování.

Letos poprvé porotci vyhlásili i vítězný projekt kategorie Nápad, který hodnotí dosud neuskutečněné záměry. Ocenění získala bezlopatková turbína Setur. Jde o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nelze nasadit klasické turbíny. E.ON předkladateli pomůže s realizací pilotního projektu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!