Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ukradený sarkofág se ze Spojených států vrátil do Egypta

Navrácený sarkofág | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrácený sarkofág | foto: ČTK

KÁHIRA Po více než 100 letech se do Egypta vrátil sarkofág, jehož stáří se odhaduje na tři tisíce let. Dřevěnou schránku zabavili američtí celníci v roce 2008 v Miami poté, co se jej do země z Madridu snažil provézt španělský obchodník se starožitnostmi. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

Pozlacený sarkofág z let 1081 až 931 před naším letopočtem, bohatě zdobený malbami a náboženskými texty, pochází z období, kdy v Egyptě vládala 21. dynastie faraonů. Z Egypta byl vyvezen v roce 1884. Podle webu Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově v Praze jde o nekrálovský sarkofág.

Egypt o jeho navrácení požádal loni. Do Washingtonu si ho ve středu přijel osobně převzít a dopravit domů šéf egyptských památkářů Záhí Havás.

V období koloniální nadvlády archeologové, cestovatelé a zloději z Egypta vyvezli tisíce pamětihodností. Egyptským památkářům v čele s Havásem se údajně za posledních osm let podařilo dostat zpět do Egypta 5000 historických artefaktů.

Havás dnes na svém blogu uvedl, že do Egypta se z amerického Long Islandu v červnu vrátí další sbírka památek včetně malovaných sarkofágů a hliněných nádob, kde některé kusy se datují do roku 3000 před naším letopočtem.

V dubnu by se měl do Egypta vrátit koptský křesťanský rukopis týkající se Jidáše Iškariotského, jednoho z 12 apoštolů. Tento rukopis prý odhaluje historické informace o Ježíši Kristu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.