14. března 2010 23:26 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ukradený sarkofág se ze Spojených států vrátil do Egypta

Navrácený sarkofág | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrácený sarkofág | foto: ČTK

KÁHIRA Po více než 100 letech se do Egypta vrátil sarkofág, jehož stáří se odhaduje na tři tisíce let. Dřevěnou schránku zabavili američtí celníci v roce 2008 v Miami poté, co se jej do země z Madridu snažil provézt španělský obchodník se starožitnostmi. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

Pozlacený sarkofág z let 1081 až 931 před naším letopočtem, bohatě zdobený malbami a náboženskými texty, pochází z období, kdy v Egyptě vládala 21. dynastie faraonů. Z Egypta byl vyvezen v roce 1884. Podle webu Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově v Praze jde o nekrálovský sarkofág.

Egypt o jeho navrácení požádal loni. Do Washingtonu si ho ve středu přijel osobně převzít a dopravit domů šéf egyptských památkářů Záhí Havás.

V období koloniální nadvlády archeologové, cestovatelé a zloději z Egypta vyvezli tisíce pamětihodností. Egyptským památkářům v čele s Havásem se údajně za posledních osm let podařilo dostat zpět do Egypta 5000 historických artefaktů.

Havás dnes na svém blogu uvedl, že do Egypta se z amerického Long Islandu v červnu vrátí další sbírka památek včetně malovaných sarkofágů a hliněných nádob, kde některé kusy se datují do roku 3000 před naším letopočtem.

V dubnu by se měl do Egypta vrátit koptský křesťanský rukopis týkající se Jidáše Iškariotského, jednoho z 12 apoštolů. Tento rukopis prý odhaluje historické informace o Ježíši Kristu.

ČTK