Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ultrafialové pavoučí námluvy

Pavouk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavouk. | foto: www.spiderzrule.com/Reprofoto

PRAHA Jihoasijští pavouci si své milostné schůzky domlouvají pomocí neviditelného záření. Samička „zasvítí“ a její partner signál odrazí.

Singapurskému biologovi Daiqinu Liovi neřeknou kolegové jinak než Spiderman. Přezdívku si vysloužil vášnivým zájmem o všechny pavouky. Zvláštní pozornost věnuje Li a jeho kolegové z Národní univerzity v Singapuru jihoasijskému pavoukovi druhu Cosmophasis umbratica. Zaujala je především jeho pavučina, jež je desetkrát pevnější než hedvábí. Pavoukovi slouží jako záchranné lano.

Cosmophasis umbratica patří do početné pavoučí čeledi označované jako skákavky. Tito pavouci loví kořist mohutným skokem ze zálohy. Před tím, než se vrhnou na oběť, připevní konec pavučinového vlákna k vegetaci, kde si našli úkryt.

Pokud při skoku minou cíl, zůstanou viset na pavučině a vyšplhají po ní zpět na své čihadlo. Pavouk používá své záchranné lano k jištění podobně jako horolezci nebo cirkusoví akrobati. „Spiderman“ Li se už dlouho zabývá možností toto přírodní vlákno fantastických vlastností od pavouků získávat a průmyslově je využít.

Li a jeho kolegové se při studiu pavouků Cosmophasis umbratica stali mnohokrát svědky složitých námluv těchto podivuhodných tvorů. Pavoučí rande provázejí složité tance. Samec mává končetinami a kroutí zadečkem. Přitom vystavuje na odiv zvláštní stříbřité skvrny na hlavě a těle. Samička tato „zrcátka“ postrádá.

Na rozdíl od samečka se však pyšní svítícími makadly - malými „nožkami“ umístěnými poblíž úst. Ultrafialová složka slunečního záření dodává samiččiným makadlům zeleně fluoreskující zbarvení.

Neviditelná morseovka
Li pojal podezření, že pavouci komunikují při námluvách ultrafialovým světlem. To se potvrdilo při pokusech, při kterých vědci zavírali pavouky do průhledných krabic pohlcujících UV záření. Pavouci se viděli, ale přesto jeden na druhého nereagovali. Vyznání lásky v ultrafialovém světle jim citelně chybělo.

Využití ultrafialového světla ke vzájemné komunikaci mezi živočichy není novinka. Ultrafialovými „baterkami“ jsou vybaveni například mořští korýši strašci. Také „zrcátka“ pro odrážení ultrafialového světla jsou v přírodě poměrně rozšířená.

Na pírcích na temeni hlavy a na hrdle je nosí například známí australští papoušci andulky vlnkované. Pavouk Cosmophasis umbratica ale zvládl obojí. Samičky si svítí ultrafialovým světlem a samečci jim signál vracejí v podobě „prasátek“ odrážených „zrcátky“.

K vnímání podobných signálů je Cosmophasis umbratica dokonale uzpůsoben. Stejně jako ostatní skákavky má vynikající zrak. Na hlavě nese osm očí, jejichž světločivné buňky jsou vysoce citlivé právě na světlo s vlnovou délkou odpovídající ultrafialovému záření.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...