Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

„Ultratrik“ na podvodníky

Nevděčný host. Kukačky se obvykle specializují na určité hostitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevděčný host. Kukačky se obvykle specializují na určité hostitele. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Podle odrazu UV záření ptáci patrně rozeznávají podstrčené vajíčko, zjistili čeští přírodovědci.

Kukačka podstrkává svá vajíčka do hnízda cizích ptačích druhů s krajní rafinovaností. Vzhledem připomíná dravce a pěvci před ní často prchnou z hnízda v domnění, že se blíží krahujec. K podstrčení vajíčka do cizího, na chvilku nehlídaného hnízda stačí kukačce pouhých 10 sekund.

 Hostitel nemusí její „návštěvu“ vůbec zaznamenat. O to důležitější je, aby vajíčko podstrčené kukačkou odlišil od vajec ze své vlastní snášky. Ani to není jednoduchý úkol, protože kukaččí vejce se zbarvením skořápky velice podobají vejcím hostitelského druhu. Přesto jsou ptáci s to podvržené kukaččí vajíčko v mnoha případech identifikovat, zničit a vyhodit ven z hnízda. Jak ho poznají?

 Čeští biologové Marcel Honza a Lenka Polačiková z Ústavu biologie obratlovců AV ČR našli na tuto otázku odpověď pomocí elegantního pokusu. Zahráli si na kukačku. Pro svůj experiment použili vajíčka z opuštěných hnízd pěnice černohlavé, která podstrkávali mezi vajíčka pěnic sedících na vlastní snášce.

 Před tím „falešná“ kukaččí vajíčka různě upravovali. Některá opatřili nátěrem, jenž zabraňuje odrazu ultrafialového záření. Jiná vajíčka natřeli vazelínou, která spektrum ultrafialového záření odráženého skořápkou nemění. Ostatní vajíčka nechali bez jakéhokoli nátěru. Vajíčka podstrkávali do hnízd pěnic a doufali, že vejce neomyje prudký déšť nebo hnízdo nevyplení dravec či šelma. Po pěti dnech zjišťovali, jestli ptáci podvržené vajíčko odhalili, či nikoliv.

 Vajíčka bez nátěru nebo vejce natřená vazelínou považovali ptáci většinou za vlastní a ponechali si je ve hnízdě. Zcela jinak se zachovaly pěnice černohlavé k vajíčkům s nátěrem pozměňujícím odraz ultrafialového záření od skořápky. Většina pěnic do takového vejce klovala tak dlouho, dokud ve skořápce nevylámaly dostatečně velký otvor. Do něj pak ptáci strčili zobák a vejce vynesli z hnízda ven. Z výsledků Marcela Honzy a Lenky Polačikové, které zveřejnil časopis Journal of Experimental Biology, vyplývá, že ultrafialové záření odrážené skořápkou představuje pro ptáky velice důležité vodítko.

 V úvodníku, který pro Journal of Experimental Biology napsala Kathryn Phillipsová z The Company of Biologists, Marcel Honza přiznal, že ho síla reakce ptáků na vajíčka se změněným ultrafialovým „zbarvením“ skořápky překvapila. Zdá se, že je to pro ptáky klíčové vodítko k odhalení podstrčeného kukaččího vejce.

 Honza proto plánuje experimenty, které by měly odpovědět na otázku, nakolik se kukačky i v tomto ohledu přizpůsobily svým hostitelům a zda jejich vajíčka připomínají vajíčka hostitelského druhu i schopností skořápky odrážet ultrafialové záření.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...