Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Umělý mozek dělá vědu. Zatím jen průměrnou

Věda 2009 - Na počátku je robot Adam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda 2009 - Na počátku je robot Adam | foto: Šimon , Lidové noviny

VĚDA V ROCE 2009 První vědecká publikace, jejímž "autorem" byl stroj, povzbudila vizionáře očekávající brzký zrod vyšší formy inteligence. Skutečnost je však zatím méně oslnivá.

Zrod umělého mozku s inteligencí blízkou té lidské je oblíbeným motivem mnoha povídek sci-fi. Dovedením úvahy do důsledků se dostáváme ke konceptu technologické singularity, stavu, po jehož dosažení by se svět nenávratně proměnil.

O co jde? Zapojení inteligentního stroje do vědeckého výzkumu je logické – počítače neznají únavu, umí zpracovávat ohromné množství dat a komunikovat s dalšími stroji, takže se jejich úspěch v oboru dá očekávat. To, že by se Nobelovy ceny stejně jako třeba šachy staly doménou počítačů, však není nejzásadnějším posunem proti dnešku.

Dostatečně univerzální inteligentní stroj by se jistě pokusil sestrojit jiné, ještě chytřejší. Rychlost vylepšování sama sebe by nebyla omezována biologickými procesy, jak je tomu v případě organismů vzniklých přirozeným výběrem. Výsledkem by měla být přímo exploze objevů a bleskový vznik vyšší formy inteligence.

Výkonný laborant, začínající vědec
V tomto kontextu vypadá zpráva o robotu Adamovi a jeho úspěších na poli genetiky jako počátek nové éry. Shrňme si, co Adam dokáže. Umí kultivovat organismy v živných roztocích a zaznamenávat, jak který prospívá a reaguje na změněné podmínky. Když narazí na anomálii, umí jeho software "vyslovit" hypotézu a následně ji otestovat. Vše zcela autonomně, bez zásahu lidské ruky. Jde vlastně o pokročilou automatizovanou laboratoř.

Při zkoumání tisíce kmenů běžných pivních kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae s poškozenou genetickou výbavou Adam postupně zformuloval dvacet hypotéz o genech, které mají na starosti produkci jednotlivých enzymů. Z nich dvanáct sám určil jako správných. Odhalil například podíl trojice genů na tvorbě aminokyseliny lyzinu.

Vědci, kteří za projektem stojí, jeho práci ověřili a nenašli ve výsledcích jedinou chybu. O úspěchu umělé inteligence informoval letos na jaře renomovaný časopis Science.

Do první vědecké ligy však "genetik" Adam zatím nepatří. Chybí mu tvůrčí myšlení a zastane zatím jen rutinní práce. Jeho výkon experti srovnávají s dovedností vysokoškolského studenta. Výkon robotického výzkumníka se však bude rychle zlepšovat. Teoreticky může být (vzhledem k Moorově zákonu) za dva roky o sto procent lepší. Může to o sobě říct nějaký lidský konkurent?

Adam není samozřejmě jediným pokusem zapojit umělou inteligenci do vědeckého bádání.  Slibný je i robot se stejně symbolickým jménem Eva určený k hledání nových chemických látek.

Až se ve vědeckých časopisech objeví i práce robotů-kybernetiků, budeme zřejmě na prahu singularity. Nebo – vzhledem k rychlosti vývoje – už daleko za ním.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!