5. listopadu 2016 20:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

Unikátní jev: měsíc bude 14. listopadu nejblíž Zemi od roku 1948

Superměsíc nad operou v Sydney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superměsíc nad operou v Sydney. | foto: Reuters

Naposledy byl Měsíc tak blízko Zemi v roce 1948. Měsíc se v pondělí 14. listopadu stane o 14 % větším a o 30 % jasnějším než běžně. Další příležitost vidět Měsíc v této velikosti se naskytne až 25. listopadu 2034.

NASA tento jev vysvětluje následovně: Měsíc má eliptickou oběžnou dráhu, na jedné straně – tzv. perigeum – je asi o 48,280 kilometrů blíže k Zemi než na straně druhé (tzv. apogea).

Když dojde ke změnám na jedné nebo na druhé straně, je to znát i na tom, jak vidíme Měsíc ze Země. Když se systém Země – Měsíc – Slunce vyskytuje na měsíční straně perigeum čelem k nám, tak se Měsíc dostane na opačnou stranu od Země než je Slunce.

To způsobí, že je Měsíc na nebi vidět větší a světlejší než normálně a označujeme to jako „superměsíc“ (angl. Supermoon).

Rok 2014:

Tento úkaz není tak výjimečný – k jednomu došlo i letos v říjnu, ovšem ne tak velkému. Největší za 70. let bude právě tento listopad.

Nejvíc rozdíl vynikne v porovnání například s budovami, ale samozřejmě nevýhodou budou městská světla. Svého vrcholu dosáhne v 13:52 GMT času, našeho tedy v 14:52.

Lidovky.cz