Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Unikátní pohled do rakve s ostatky Tycha Braha

Pohled do rakve s ostatky Tycho Braha  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do rakve s ostatky Tycho Braha | foto: Marek Jantač a Antropologické oddělení NM

PRAHA Podívejte se, co skrývala cínová rakev, kterou v pondělí vyzvedli archeologové z hrobky v Týnském chrámu v Praze. Rakev otevřeli vědci pozdě večer v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea. Exkluzivně pro Lidové noviny poskytl snímek fotograf NM.

V malé cínové rakvi se s velkou pravděpodobností opravdu skrývají ostatky slavného dánského astronoma Tychona Braha.

Antropologové v ní našli dospělou mužskou kostru v téměř kompletním stavu, jen s několika chybějícími kůstkami, a dále dvě nádoby a hedvábnou látku.

V kovové rakvi se nacházela také skleněná nádoba, která obsahovala obličejovou část lebky učence. Vložili ji tam čeští výzkumníci se vzkazem roku 1901, kdy byla rakev otevřena poprvé. Dnes se rakev otevírala v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea v Horních Počernicích.

DÁLE ČTĚTE:

"Kostra byla skutečně velmi dobře zachovalá, v podstatě úplně stejně jako v roce 1901," řekl výzkumník Niels Linnerup z Kodaňské univerzity. I obličej podle něj odpovídá tehdejším fotografiím. "Nezjistili jsme žádné známky onemocnění na kostře kromě známek degenerativní artritidy," uvedl. Podle vědců to není překvapivé u člověka učencova stáří a doby, v níž žil.

Výzkumníky potěšil zachovalý stav vlasů i vousů. Některé byly až osm centimetrů dlouhé, pocházely zřejmě z kníru, kterým se astronom pyšnil. Z výzkumného hlediska budou důležité pro chemickou a nukleární analýzu. Vědci budou v následujících týdnech zkoumat obsažené prvky. Provádět se bude v Česku, Dánsku i Švédsku těmi nejmodernějšími dostupnými metodami.

Tycho Brahe zemřel v roce 1601 v Praze a existují tři hypotézy o možné příčině skonu. Otrava rtutí rukou vraha, otrava rtutí při pokusech v alchymistické dílně, které Brahe kromě astronomie prováděl, nebo selhání ledvin kvůli zdravotním potížím s močovými cestami.

Dánští vědci inciovali průzkum ostatků s cílem určit příčinu smrti. Včera čeští archeologové za spoluúčasti dánských odborníků vyzvedli v Týnském chrámu cínovou rakev s ostatky učence. Poté ji otevřeli pozdě večer v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea.

Proč chtějí vědci zkoumat ostatky alchymisty čtěte zde

Dánský vědec Jens Vellev, který inicioval výzkum ostatků, odebral vzorky kostí pro analýzy DNA. Má potvrdit, nebo vyvrátit, jestli byl Brahe otcem krále Kristiána IV., s jehož matkou měl mít údajně milostný poměr.

Poté byla rakev uzavřena. Podrobná fotodokumentace ostatků a odběr vzorků pro několikaměsiční výzkum začne dnes.

Rakev se vrátí do hrobky v Týnském chrámu v pátek.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč