Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Univerzita Karlova je 67. nejlepší v Evropě. Exceluje v matematice

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Univerzita Karlova v Praze se v novém mezinárodním žebříčku hodnotícím kvalitu světových vysokých škol umístila na 179. místě, v rámci Evropy byla 67. Postavení v žebříčku Best Global Universities Rankings hodnotí nejstarší česká univerzita jako významný úspěch, uvedla Univerzita Karlova v tiskové zprávě.

Z domácích vysokých škol se mezi 500 nejlepších světových dostaly ještě České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

Kritérium: vědecká činnost vysokých škol

Hodnocení, které publikovala americká společnost U. S. News & World Report, je omezeno na vědeckou činnost vysokých škol. Hlavním zpracovatelem srovnání je společnost Thomson Reuters, do jejíhož portfolia náleží Web of Science (bibliografická a citační databáze) či InCites (analytický nástroj pro bibliometrické srovnání).

Výsledné skóre se skládá z deseti indikátorů. Největší váhu mají celosvětová a regionální vědecká reputace vysoké školy. Dalších šest indikátorů se vztahuje k publikační činnosti, kde je největší důraz kladen na počet publikací a počet vysoce citovaných publikací, tedy těch, které náleží mezi deset procent nejcitovanějších prací v daném oboru.

Poslední dva se soustředí na počet udělených doktorských titulů celkem a v přepočtu na jednoho akademického pracovníky. Sleduje se tak kvantita i kvalita vědecké činnosti.

Nejvyšší skóre (100 bodů) získala Harvardská univerzita. Americké vysoké školy se umístily na prvních čtyřech místech, za Harvardem následovaly MIT, Berkley a Stanford. Pátá a šestá příčka patřila elitním britským vysokým školám Oxfordu a Cambridge.

Karlova univerzita měla skóre 48,3 bodu. ČVUT bylo ve čtvrté stovce a Univerzita Palackého ve druhé polovině páté stovky. Univerzita Karlova ze známých vysokých škol předčila například Lomonosovu univerzitu v Moskvě.

  • Vedle celkového žebříčku byly zveřejněny také seznamy stovky nejlepších institucí v jednadvaceti oborech.
  • Univerzita Karlova se mezi elitu dostala ve třech oborech, v matematice, fyzice a botanice a zoologii.
  • Nejlépe dopadla v matematice, kde byla hodnocena jako jedenáctá v Evropě a jednapadesátá celkem.
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...