6. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Univerzita Karlova se v žebříčku propadla o 30 míst

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Univerzita Karlova se v mezinárodním žebříčku vysokých škol propadla o zhruba 30 míst. Zatímco v posledních dvou letech skonči UK ve srovnání Times Higher Education World University Rankings (THE) vždy na 301. až 350. pozici, letos byla v poslední padesátce ze 400 hodnocených škol. Podle rektora Václava Hampla je ale úspěch, že se UK v žebříčku vůbec udržela, školy ve světě totiž mají nesrovnatelně lepší podmínky.

Srovnání 400 nejlepších světových univerzit provádí konzultační společnost Thomson Reuters, která žebříčky sestavuje mimo jiné na základě databáze vědeckých výsledků Web of Science. Výsledky ale ovlivňuje třeba i šetření týkající se reputace univerzity, které vychází ze subjektivního hodnocení.

ČTĚTE TAKÉ:

Univerzita Karlova také upozornila, že například v takzvaném Šanghajském rankingu se meziročně zlepšila o deset příček a celkově postoupila na 260. místo. V QS World University Rankings pak UK poskočila o 50 míst na 233. pozici.

České vysoké školy

Srovnávacích žebříčků univerzit existuje celá řada, Univerzita Karlova se v nich tradičně umisťuje nejlépe mezi českými univerzitami. Jiné české školy, například ČVUT nebo Vysoká škola ekonomická, se ale slušně umisťují v oborových žebříčcích zaměřených například jen na technické nebo ekonomické univerzity.

"Rozhodně tedy ze zveřejněného výsledku v THE nelze vyvozovat, že by se UK ve svém vědeckém výkonu či dokonce ve vzdělávací činnosti, o které globální rankingy vypovídají velmi málo, nějak jasně zhoršila," tvrdí rektor.

I umístění je úspěch

Zároveň upozornil, že čelné příčky v žebříčcích obsazuje zhruba jen asi třicítka převážně amerických a britských univerzit, pořadí dalších už se od sebe tolik neliší. Tyto nejprestižnější školy mají rozpočty v řádech miliard dolarů, což se na kvalitě výrazně podepisuje. "V takovém prostředí je pro UK úspěchem již to, že se mezi elitními univerzitami hodnocenými v tomto exkluzivním žebříčku i nadále udržela," dodal Hampl.

V letošním srovnání THE zvítězil Kalifornský technologický institut následován univerzitami v Harvardu a Oxfordu. V první desítce se umístily ještě dvě britské univerzity, zbytek je z USA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!