Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spravit krunýř a zašít ránu leguána. V Brně nabízejí kurz exotické medicíny

Kdyby se veterináři chovali ke klientům stejně jako někteří lékaři k pacientům, ocitli by se dávno v sociální síti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdyby se veterináři chovali ke klientům stejně jako někteří lékaři k pacientům, ocitli by se dávno v sociální síti. | foto: ČTKČeská pozice

BRNO Letní školu exotické medicíny nabídne od pondělí studentům Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně. V rámci týdenního kurzu se mohou zájemci z Evropy i celého světa naučit základy manipulace s exoty, odebírání krevních vzorků, ale i operace, sdělil mluvčí univerzity Petr Chmelař.

Pětidenní kurz začne v pondělí a těší se velkému zájmu z řad českých i zahraničních studentů. "Budou nejen z Evropy, ale z celého světa i exotických zemí jako Singapur," sdělil Chmelař.

Podle něj se účastníci naučí analyzovat krevní vzorky exotů, ale i anesteziologické a chirurgické techniky nebo techniky diagnostické endoskopie. "Naučí se poznávat pohlaví papoušků, jak zašít tržnou ránu u leguána nebo jak spravit želvě prolomený krunýř," uvedl Chmelař.

Teorie i praxe

Kurz čeká dvacítku studentů. Dopoledne jsou věnovaná teorii, odpoledne praktické výuce. "Postupujeme od nejjednodušších ošetření až ke složitějším chirurgickým zákrokům," řekl přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců Zdeněk Knotek.

Mezinárodní akce se koná na univerzitě už podvanácté. Kurz exotické medicíny a chirurgie je podle Chmelaře v evropském měřítku unikátní záležitost. "Letní škola umožňuje studentům v krátkém čase získat množství teoretických znalostí o exotických zvířatech a vyzkoušet si nové technologie, které dnes veterinární chirurgové v praxi používají," doplnil Chmelař.

Kurzu se v dosavadní dvanáctileté historii zúčastnilo na 300 veterinářů a studentů z celého světa. "Protože je to ale výuka praktická a účastníci se podívají i na sál, poptávka po kurzu převyšuje kapacitu kliniky. Kurz proto bývá dlouho dopředu plně obsazený," dodal mluvčí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...