Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Univerzita v Liberci otevřela unikátní technologickou laboratoř

hala se studenty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy hala se studenty | foto: Reprofoto

LIBEREC Technická univerzita v Liberci otevřela dnes špičkově vybavenou laboratoř zaměřenou na těžké průmyslové technologie. Podle mluvčí univerzity Jaroslavy Kočárkové získali unikátní vědecko-výzkumné pracoviště v rámci celé země.

Další rozvoj laboratoře se ale neobejde bez spolupráce s firmami z průmyslu. Jejich zapojení do výzkumu a vývoje v oblasti těžkých průmyslových technologií ale pro univerzitu není novinkou. "Dobrou spolupráci máme s osmi až deseti firmami. Jinak děláme i servisní činnost pro další. To znamená, když potřebují řešit nějaký problém ve výrobě nebo mají problémy při nasazení nového výrobku," uvedl vedoucí oddělení průmyslových technologií na univerzitě Petr Lenfeld.

Stará laboratoř podle něj ročně od firem získávala pět až šest milionů korun. Po letošním dovybavení dalšími zhruba deseti stroji a přístroji za více než 20 milionů korun může být podle Lenfelda pro průmyslové firmy ještě zajímavější. "Pro nás je důležité, že nápady a výzkum, co uskutečňujeme, neskončí takzvaně v šuplíku, ale najdou uplatnění ve výrobě.

Výzkum, který má uplatnění

Nově vybavená laboratoř je zaměřená na slévárenství, tváření kovů, svařování a zpracování plastů. Nyní tam například zkoumají různé příměsi přírodních vláknin do polymerů. "Cílem je docílit lepších vlastností nebo nižších cen," uvedl pracovník ve vědě a výzkumu Martin Seidl. Z 35 vytipovaných vláken se jich asi osm ukázalo jako vhodných ke zkoušení.

Některé směsi už našly uplatnění v praxi, třeba jako část výplně ve dveřích automobilů.

Laboratoř je součástí nově vybudovaného Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Na celý projekt získala univerzita dotaci 800 milionů korun. Z toho za 200 milionů nakoupila zhruba 70 přístrojů. V budově je 19 laboratoří, v nichž pracuje 170 lidí.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...