Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Do konce století z planety zmizí až 90 procent jazyků, míní vědci

Cizinec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Úpadek jazykové a kulturní různorodosti je spojen se ztrátou biodiverzity. Studie amerických badatelů ukazuje, že se 70 procenty jazyků světa hovoří v oblastech s největší přírodní různorodostí. A jak s postupem času v těchto oblastech tato různorodost klesá, ztrácejí se v nich i jazyky a kultury.

Podle serveru BBC jde o studii amerických badatelů, o níž informuje poslední číslo časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Biologové odhadují roční ztrátu přírodních druhů na tisíckrát nebo ještě víckrát větší, než bylo tempo v historii. Lingvisté dokonce předpovídají, že do konce století z planety zmizí 50 až 90 procent jazyků," uvádí se ve studii, kterou vedl doktor Larry Gorenflo z Pensylvánské státní univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci se soustředili mimo jiné na malé oblasti s vysokou přírodní různorodostí, například národní parky a jiné chráněné oblasti. Opírali se rovněž o výsledky dřívějších výzkumů, které sice prokázaly zeměpisnou souvislost mezi oběma fenomény, ne však detailní úroveň.

Různorodost přírodních druhů a bohatost jazyková a kulturní jsou spolu spojeny velmi úzce, zdůraznil Gorenflo. "Zatím si nejsme zcela jistí tím, proč se tak děje, ale v mnoha případech to může být tím, že biodiverzita se vyvíjela jako neoddělitelná součást kulturní různorodosti a naopak," poznamenal.

Vědci zjistili, že z přibližně 6900 jazyků, jimiž se na světě hovoří, jich více než 4800 připadá na oblasti s vysokou biodiverzitou. Tyto oblasti jsou "velmi významné krajiny", které pomalu upadají. Nicméně výsledky bádání by mohly přispět k jejich dlouhodobému zabezpečení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle Gorenfla výsledky poskytují jedinečnou příležitost propojit ochranářské úsilí - lidi, kteří dostávají prostředky na ochranu životního přírody, s těmi, kdo pracují na záchraně jazyků či kultury.

"V minulosti bylo velmi obtížné nasměrovat biology, aby viděli také lidi," zdůraznil. "V několika posledních letech se to ale dramaticky změnilo. Jde o to, že mnoho biologů i ekologů teď vidí, že lidé jsou součástí oněch ekosystémů," dodal.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz