Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Urychlovač částic překonal svůj rekord a čeká ho odpočinek

Laboratoře ve švýcarském výzkumném centru jaderné fyziky CERN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoře ve švýcarském výzkumném centru jaderné fyziky CERN | foto: Reprofoto

ŽENEVA Urychlovač částic Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) tento týden překonal vlastní rekord ve srážkách protonů. Zařízení bude nyní na krátkou dobu odstaveno, aby mohly být v únoru zahájeny pokusy s paprsky o ještě větší intenzitě.

Urychlovač o obvodu 27 kilometrů se nachází na švýcarskofrancouzské hranici poblíž Ženevy a dokáže urychlit pohyb částic tak, že dosahují téměř rychlosti světla. Při jejich srážkách se tudíž mohou vytvořit podmínky, které existovaly těsně po předpokládaném vzniku vesmíru.

Lepší závěr roku jsme si nemohli přát
"Během první fáze výzkumu splnil urychlovač svoji funkci dokonale.
Otestovali jsme jeho funkce, podařilo se nám získat data pro kalibraci a zjistili jsme, co je potřeba udělat pro to, aby bylo zařízení připraveno na pokusy o větší intenzitě," uvedl ředitel CERN Rolf Heuer. "Lepší závěr roku 2009 jsme si ani nemohli přát," píše Heuer v prohlášení.

Obří urychlovač částic CERN

Vědcům se minulý týden podařilo uskutečnit srážku protonů o energii 2,36 teraelektronvoltů (TeV), čímž se jim podařilo překonat vlastní rekord 1,96 TeV z 30. listopadu. Ženevský urychlovač je největším zařízením svého druhu a v plné síle dokáže vysílat paprsky protonů až o síle sedmi TeV, čímž umožní provádět srážky o intenzitě 14 TeV.

Zařízení nyní bude do února 2010 odstaveno, aby mohla být zahájena druhá fáze výzkumu. Urychlovač byl uveden do provozu v září 2008 a po deseti dnech musel být kvůli poruše vypnut. Znovu byl spuštěn v listopadu 2009.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...