28. června 2018 5:48 Lidovky.cz > Relax > Věda

Spojené státy chtějí zlepšit obranu Země před srážkou s asteroidy

Asteroid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká vláda schválila program zvýšené ochrany Země před pádem asteroidů, které by mohly zpustošit celé regiony nebo i kontinenty. Oznámil to ve středu Bílý dům. Národní rada pro vědu a technologii (NSTC), která je vládním úřadem, zveřejnila plán zdokonaleného vyhledávání a sledování nebezpečných vesmírných objektů s možností vychýlení jejich dráhy.

Zemi v současné době nehrozí bezprostřední nebezpečí srážky s vesmírným objektem. Katastrofický scénář ale podle vědců nelze vyloučit. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vědci evidují 95 procent objektů větších než jeden kilometr, které se pohybují v blízkosti Země. Zbylých pět procent, stejně jako menší, ale rovněž ničivé objekty, je ale stále neznámou hrozbou.

Nový vládní program má zdokonalit metody předpovědí, zlepšit mezinárodní spolupráci a prozkoumat i cesty k odvrácení kolizí. Zabývat se má i zvládnutím okamžitých mimořádných situací. Počítá se s ročními výdaji kolem 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

V roce 2016 NASA zřídila nový úřad pro sledování asteroidů a komet, které se nebezpečně blíží Zemi. Úřad pro koordinaci planetární obrany (PDCO) koordinuje výzkum, jemuž se NASA systematicky věnuje od 70. let minulého století.

ČTK