Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Americe otevřou sloní spermabanku

Slon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slon (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRETORIE/PITTSBURGH Američtí zoologové chtějí vytvořit svou první banku sloního spermatu, ale narážejí na byrokratické problémy při přepravě neobvyklé zásilky z Jihoafrické republiky.

Vedení zoologické zahrady v Pittsburghu se podle listu Pittsburgh Tribune-Review zatím marně snaží opatřit si vývozní povolení pro šestnáct litrů zmrazeného sloního semene, které by mělo do USA dorazit z Pretorie.

"Trvá to déle, než jsme čekali," řekla listu šéfka pittsburské zoo Barbara Bakerová. "Když jsme do toho ale šli, uvědomovali jsme si, že to před námi nikdo nevyzkoušel," dodala s tím, že sloní sperma by mělo do USA dorazit snad do měsíce.

Sloní rodina

Vědci shromáždili vzorky sloního semene loni v rámci dvouletého mezinárodního projektu. Cílem je přispět k rozmnožení sloní populace v zajetí, aniž by sloní samci museli putovat z místa na místo. Své vzorky už v roce 2009 shromáždili zoologové ve Francii, aby vytvořili první banku sloního spermatu v Evropě.

SLONI MAJÍ VLASTNÍ PODCHODY

Semeno pro Ameriku se podařilo získat až loni. Během expedice, kterou anonymní sponzor financoval částkou 125.000 dolarů (přes dva miliony korun), byli sloni znehybněni a semeno jim bylo odebráno. Pro USA je projekt důležitý, protože v tamních zoologických zahradách je už většina slonů v letech. Tato zvířata se mohou dožít až 50 let, ale potomky přivádějí na svět zhruba do třiceti. "Sloní populace v USA by vyhynula do čtyřiceti let, takže potřebujeme čerstvou krev," řekla mluvčí pittsburské zoo Connie Georgeová.

Křišťálová lupa 2011

V Pittsburghu ale musejí být trpěliví, protože věc se protahuje. Nikdy předtím totiž nikdo šestnáct litrů sloního spermatu tak daleko neposílal a jihoafrické paragrafy si s odesláním zmrazeného materiálu nevědí rady.

Semeno je ale prý v perfektním stavu, a bude-li správně uskladněno, může vydržet léta.Až zásilka dorazí, bude schopna obtěžkat na tři stovky slonic. Inseminace prý bude zdarma.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz