9. srpna 2011 7:57 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Americe otevřou sloní spermabanku

Slon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slon (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRETORIE/PITTSBURGH Američtí zoologové chtějí vytvořit svou první banku sloního spermatu, ale narážejí na byrokratické problémy při přepravě neobvyklé zásilky z Jihoafrické republiky.

Vedení zoologické zahrady v Pittsburghu se podle listu Pittsburgh Tribune-Review zatím marně snaží opatřit si vývozní povolení pro šestnáct litrů zmrazeného sloního semene, které by mělo do USA dorazit z Pretorie.

"Trvá to déle, než jsme čekali," řekla listu šéfka pittsburské zoo Barbara Bakerová. "Když jsme do toho ale šli, uvědomovali jsme si, že to před námi nikdo nevyzkoušel," dodala s tím, že sloní sperma by mělo do USA dorazit snad do měsíce.

Sloní rodina

Vědci shromáždili vzorky sloního semene loni v rámci dvouletého mezinárodního projektu. Cílem je přispět k rozmnožení sloní populace v zajetí, aniž by sloní samci museli putovat z místa na místo. Své vzorky už v roce 2009 shromáždili zoologové ve Francii, aby vytvořili první banku sloního spermatu v Evropě.

SLONI MAJÍ VLASTNÍ PODCHODY

Semeno pro Ameriku se podařilo získat až loni. Během expedice, kterou anonymní sponzor financoval částkou 125.000 dolarů (přes dva miliony korun), byli sloni znehybněni a semeno jim bylo odebráno. Pro USA je projekt důležitý, protože v tamních zoologických zahradách je už většina slonů v letech. Tato zvířata se mohou dožít až 50 let, ale potomky přivádějí na svět zhruba do třiceti. "Sloní populace v USA by vyhynula do čtyřiceti let, takže potřebujeme čerstvou krev," řekla mluvčí pittsburské zoo Connie Georgeová.

Křišťálová lupa 2011

V Pittsburghu ale musejí být trpěliví, protože věc se protahuje. Nikdy předtím totiž nikdo šestnáct litrů sloního spermatu tak daleko neposílal a jihoafrické paragrafy si s odesláním zmrazeného materiálu nevědí rady.

Semeno je ale prý v perfektním stavu, a bude-li správně uskladněno, může vydržet léta.Až zásilka dorazí, bude schopna obtěžkat na tři stovky slonic. Inseminace prý bude zdarma.

Lidovky.cz, ČTK