Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
26. dubna 2017 6:59 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Anglii se našla vzácná kopie americké Deklarace nezávislosti

Podepsání Deklarace nezávislosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podepsání Deklarace nezávislosti | foto: Wikimedia.org

LONDÝN Unikátní kopie americké Deklarace nezávislosti se našla na nečekaném místě - v Anglii. Informovala o tom agentura AP. Listina byla založena v regionálním archivu na jihovýchodě Anglie, aniž by jí kdokoli věnoval pozornost.

Kopie je podobná té, kterou si každoročně přijdou prohlédnout miliony lidí do washingtonského Národního archivu. Až před dvěma lety narazila badatelka z Harvardovy univerzity Emily Sneffová na neobvyklou poznámku v katalogu anglického archivu. Zvědavost v ní vzbudila informace, že zmíněná kopie je psaná na pergamenu.

Když Sneffová a její kolegyně Danielle Allenová vyžádaný dokument poprvé spatřily, užasly. „Viděly jsme spoustu kopií, ale žádnou, jako je tato,“ řekla historička AP. Pátrání obou vědkyň vedlo k objevu, který by mohl vrhnout nové světlo na zakládající listinu Spojených států. Dokument studoval malý vědecký tým dva roky a teprve minulý týden se podělil o své závěry s dalšími vědci.

Deklarace ze Sussexu

Experti objevenému dokumentu říkají Deklarace ze Sussexu; zjistili, že pochází z 80. let 18. století, tedy z doby politických zmatků, které předcházely Filadelfskému ústavnímu konventu z roku 1787. Nový americký národ tehdy ještě bojoval o svou existenci, která byla založena na do té doby poměrně volném sdružení států.

Deklarace nezávislosti

Deklarací nezávislosti třináct kolonií vyhlásilo nezávislost na Velké Británii. Deklarace byla ratifikována Kontinentálním kongresem 4. července 1776. Tento den je v USA slaven jako Den nezávislosti.

Po deklaraci uložené ve Washingtonu je deklarace ze Sussexu teprve druhou známou kopií psanou na pergamenu. Liší se ale například tím, že jména signatářů nejsou uvedena ve stejném pořadí, které je tu spíš nahodilé. Historičky v tom vidí snahu zdůraznit jednotu národa na úkor jednotlivých států.

Historici se domnívají, že dokument mohl patřit třetímu vévodovi z Richmondu, označovanému za „radikální“ pro jeho podporu americké revoluce. Pergamen se pak údajně stal majetkem místního právníka, který zastupoval rodinu. Do archivu Západního Sussexu byl uložen v 50. letech minulého století. Vědcům ale stále zbývá vyřešit spoustu nezodpovězených otázek, včetně původu listiny a způsobu, jak se do Británie dostala.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.