Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Austrálii mají unikát. Vědci našli jasně růžové slimáky

Slimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slimák | foto: Shutterstock

SYDNEY Austrálie je domovem nejzvláštnějších zvířat na světě od nelétavých ptáků schopných vykuchat člověka až po obří žížaly, které v noci září. Nyní na seznam australských živočišných kuriozit přibyl další objev - velcí, jasně růžoví slimáci.

Informace napsal list Sydney Morning Herald.

Místní obyvatelé dlouho hlásili, že zahlédli po dešti bizarně vypadající, asi 20 centimetrů dlouhé slimáky, ale až nyní jejich existenci oficiálně potvrdili vědci. Ti tyto plže našli na hoře Mount Kaputar, která se ve státě Nový Jižní Wales tyčí do výšky 1524 metrů. A stanovili, že druh s latinským názvem Triboniophorus aff. graeffei je unikátní pro alpský les na svazích hory.

"Tak jasně růžoví, jak si jenom dokážete představit, přesně takoví jsou," řekl strážce národního parku Michael Murphy rozhlasové stanici ABC. "Když je dobré ráno, tak jich můžete vidět stovky, ale jen v té jedné oblasti."

Slimáci se schovávají mezi červené eukalyptové listy

V noci slimáci vylézají do stromů, kde se živí plísněmi a mechy. Jejich jasně růžová barva se může zdát jako jednoznačné lákadlo pro predátory, ale podle vědců jim naopak pomáhá schovat se mezi opadanými eukalyptovými listy, které jsou červené.

Ovšem obří růžoví slimáci nejsou jedinými podivnými tvory žijícími na hoře Mount Kaputar. Jsou tu také tři druhy kanibalských šneků. "Jsou to žraví malí chlapíci," prohlásil Murphy. "Pohybují se po lesní půdě a hledají slizovou stopu jiného slimáka. A pak ho stopují a sežerou."

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!