17. listopadu 2013 14:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V brazilské Amazonii letos ubylo o čtvrtinu více stromů než loni

Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi... | foto: new7wonders.com

BRASÍLIA Odlesňování brazilských deštných pralesů letos oproti loňsku nabralo na intenzitě. Podle údajů zveřejněných brazilskou vládou byla letos vykácená plocha v Amazonii o 28 procent vyšší než v minulém roce. Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu zvažuje posílení kontrol ilegálního mýcení pralesa.

Plocha vykácená od loňského srpna do konce letošního července činí 5843 kilometrů čtverečních, zatímco v předchozích 12 měsících to bylo 4571 kilometrů. Podle ministryně Izabelly Teixeiraové se situace nejvíce zhoršila ve státech Pará a Mato Grosso na severu a západě země. V těchto regionech se soustřeďují velcí producenti soji a pastevci dobytka, kteří pro svou živnost potřebují odlesněná území. Ve státě Mato Grosso vzrostla za 12 měsíců vykácená plocha dokonce o 52 procent.

Mato Grosso

Mato Grosso

"Brazilská vláda netoleruje a nepřistoupí na jakýkoli nárůst ilegálního odlesňování," prohlásila ministryně podle agentury AFP. Příští týden bude situaci řešit se zástupci států s nejhoršími výsledky, kterým prý hodlá navrhnout zpřísnění postupu vůči lidem porušujícím zákony.

Brazilský parlament přijal v minulých letech navzdory lobbistickým tlakům normy zakazující velkoplošné kácení, za jejichž porušení hrozí přísné sankce. Podle brazilských médií je ale vládní kontrola ohromného území stále nedostatečná, zaměřují se na ní necelé dvě tisícovky policistů.

Přestože se tempo odlesňování letos zvýšilo, stále zůstává až desetkrát nižší než na přelomu století, kdy ničení největšího deštného pralesa světa vyvolalo velké celosvětové kampaně. Loňský rok byl pro ochránce brazilských pralesů vůbec nejúspěšnější v tomto století a letošní čísla jsou příznivější než ta z před dvou let.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz