Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně chystají podzemí pro spektrometr za 145,5 milionu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: www.isibrno.cz

BRNO V kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích začali budovat zázemí pro unikátní spektrometr za 145,5 milionu korun, který se stane nejdražší součástí vybavení Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Kvůli své váze a kvůli ochraně před vibracemi z okolního prostředí bude přístroj umístěn pod zemí.

Podobných přístrojů je zatím na světě pouze pět, z toho dva v Evropě. Brněnský přístroj je výjimečný svými parametry, citlivostí a rozlišením. Plný název přístroje zní spektrometr nukleární magnetické rezonance. Spektroskopie se využívá při studiu trojrozměrné struktury látek na atomární úrovni a umožňuje také studium dynamiky molekul. Podobné přístroje pomáhají objasnit, jak fungují živé organismy.

"Výsledky výzkumu ze spektrometru lze v budoucnu využít třeba při vývoji nových léčiv nebo v chemickém průmyslu," uvedl vedoucí Centra strukturní biologie Vladimír Sklenář.

Spektrometr má být zprovozněn v říjnu

V kampusu Masarykovy univerzity jsou už z minulosti vybudované dvě podzemní laboratoře - při pohledu ze zemského povrchu připomínají mohylové pahorky. V jedné z laboratoří bude umístěn i nový spektrometr. V sousedství dělníci nyní vyhloubili další výkop pro nové prostory, do nichž vědci umístí další přístroje a zázemí. Stavební práce potrvají přibližně půl roku. V květnu začnou odborníci s vybavováním laboratoří. "Spektrometr nukleární magnetické rezonance by měl být v provozu od října," řekl Sklenář.

CEITEC je společný projekt brněnských vysokých škol a vědeckých pracovišť. Evropská unie přispěla na vybudování laboratoří a dalšího zázemí zhruba pěti miliardami korun. Po dokončení CEITEC zaměstná asi 600 vědců, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti přírodních věd, medicíny, nanotechnologií a pokročilých materiálů. Část laboratoří vyroste v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích, část v kampusu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem. Cílem programu je získat vědomosti nutné pro pochopení základních funkcí a životních procesů na molekulární a buněčné úrovni.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?