Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně představují unikátní přístroj na výrobu nanovláken

Nanotechnologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nanotechnologie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BRNO Česká společnost Contipro, která se už přes dvacet let zabývá vývojem a výrobou biotechnologických látek a v posledních letech i nanotechnologiemi pro medicínské účely, představuje tento týden v Brně na konferenci NanoCon 2012 přístroj 4SPIN.

Zařízení zjednoduší výzkum a výrobu nanovlákenných materiálů pro medicínu. Řešení přístroje je natolik inovativní, že jeho součásti kryjí čtyři mezinárodní patenty a zařízení je ochráněno průmyslovým vzorem, informoval v tiskové zprávě Tomáš Papež z firmy Contipro.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chtěli jsme vyvíjet kompozity pro medicínu z přírodních látek, tzv. biopolymerů. Mají výhodu v tom, že tělo proti nim nebojuje, nezpůsobují alergické reakce a v těle se po použití beze zbytku rozloží," uvedl Papež.

Na trhu však neexistoval přístroj, který by tyto látky přetvářel do vlákenné struktury, jež by napodobila strukturu živých tkání. Proto si firma z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku vyvinula zařízení sama. Jeho prodej plánuje až příští rok.

"Nanovlákenné materiály připravujeme denně a tento přístroj pracuje sám, uspoří drahé roztoky a jeho obsluhu zvládnou i vysokoškolští studenti. Otevírají se tak velké možnosti pro akademický výzkum nových nanomateriálů pro medicínu," řekl šéf vývojového týmu Marek Pokorný.

Contipro si od přístroje 4SPIN slibuje výrazné zkvalitnění a urychlení jinak velmi zdlouhavého procesu výzkumu nanomateriálů pro medicínu. Ty umožňují například regenerovat svaly nebo z několika buněk vytvořit novou chrupavku. Z nanovláken je také možné vytvořit kanálky usnadňující srůst nervů. Nanobiotechnologie obecně slibuje možnost řešit problémy, s nimiž si medicína dosud neuměla uspokojivě poradit.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?