Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nerozpoznáte květiny? Vědci vytvořili aplikaci pro určování druhů

Do Česka se jaro po velmi mírné zimě letos vrátilo v únoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka se jaro po velmi mírné zimě letos vrátilo v únoru. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

BRNO Ojedinělou aplikaci pro chytré telefony, která pomůže s botanickým určením rostlin, vytvořili mladí brněnští vědci. Správný název - alespoň zatím - nestanovuje počítač, ale tým botaniků na základě fotografií, které jim uživatelé pošlou, ať už z mobilu, nebo prostřednictvím rozhraní v internetovém prohlížeči.

Metody strojového učení si s těžkou úlohou dosud nedovedou poradit. Za pět nebo deset let se to však může změnit, řekl  za tvůrce aplikace Ondřej Veselý. "Pokročilé algoritmy se časem naučí kytky poznávat, budou však potřebovat obrovskou databázi ukázkových příkladů - a tu přesně dáváme dohromady," uvedl Veselý, doktorand v oboru systémového inženýrství a informatiky na Mendelově univerzitě v Brně. Podle něj na světě neexistuje podobně propracovaná a rychlá služba.

Jak aplikace funguje?

První určení je zdarma, za druhou službu odborníka už zájemci zaplatí 20 korun, ovšem jen v případě, že se podle fotek skutečně podaří botanický druh určit. Jinak zájemce nezaplatí nic. U každé odpovědi navíc botanici uvádějí, jak moc si jsou jistí.

Podle webových stránek aplikace nazvané FlowerChecker trvá určení konkrétní rostliny několik minut až hodin. V průměru zvládnou botanici vyřešit více než polovinu žádostí do jedné hodiny. Podařilo se jim druhově určit více než 90 procent zaslaných rostlin. Vždy jim pomůže, když zájemci o službu pošlou více fotografií včetně detailů květu, listu či stonku.

Autoři chtějí aplikaci dál vyvíjet. Pro šikovné programátory připravují soutěž, v níž si budou moci nad daty shromážděnými v aplikaci otestovat své algoritmy. Fotografie do rostoucí databáze sbírá projekt FlowerChecker po celém světě. Největší zájem o aplikaci projevili uživatelé ze Spojených států. Denně tak botanici řeší stovky otázek.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?