23. dubna 2014 6:55 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nerozpoznáte květiny? Vědci vytvořili aplikaci pro určování druhů

Do Česka se jaro po velmi mírné zimě letos vrátilo v únoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka se jaro po velmi mírné zimě letos vrátilo v únoru. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

BRNO Ojedinělou aplikaci pro chytré telefony, která pomůže s botanickým určením rostlin, vytvořili mladí brněnští vědci. Správný název - alespoň zatím - nestanovuje počítač, ale tým botaniků na základě fotografií, které jim uživatelé pošlou, ať už z mobilu, nebo prostřednictvím rozhraní v internetovém prohlížeči.

Metody strojového učení si s těžkou úlohou dosud nedovedou poradit. Za pět nebo deset let se to však může změnit, řekl  za tvůrce aplikace Ondřej Veselý. "Pokročilé algoritmy se časem naučí kytky poznávat, budou však potřebovat obrovskou databázi ukázkových příkladů - a tu přesně dáváme dohromady," uvedl Veselý, doktorand v oboru systémového inženýrství a informatiky na Mendelově univerzitě v Brně. Podle něj na světě neexistuje podobně propracovaná a rychlá služba.

Jak aplikace funguje?

První určení je zdarma, za druhou službu odborníka už zájemci zaplatí 20 korun, ovšem jen v případě, že se podle fotek skutečně podaří botanický druh určit. Jinak zájemce nezaplatí nic. U každé odpovědi navíc botanici uvádějí, jak moc si jsou jistí.

Podle webových stránek aplikace nazvané FlowerChecker trvá určení konkrétní rostliny několik minut až hodin. V průměru zvládnou botanici vyřešit více než polovinu žádostí do jedné hodiny. Podařilo se jim druhově určit více než 90 procent zaslaných rostlin. Vždy jim pomůže, když zájemci o službu pošlou více fotografií včetně detailů květu, listu či stonku.

Autoři chtějí aplikaci dál vyvíjet. Pro šikovné programátory připravují soutěž, v níž si budou moci nad daty shromážděnými v aplikaci otestovat své algoritmy. Fotografie do rostoucí databáze sbírá projekt FlowerChecker po celém světě. Největší zájem o aplikaci projevili uživatelé ze Spojených států. Denně tak botanici řeší stovky otázek.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
Java programátor revolučního produktu

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč