23. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně vznikla laboratoř na pokusy v humanitních vědách. Přístroje v ní měří pohyb očí nebo puls

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

BRNO Nové poznatky o lidském chování, myšlení a emocích získají badatelé díky laboratoři pro experimentální výzkum v humanitních vědách. V areálu filozofické fakulty ji vybudovala brněnská Masarykova univerzita. Laboratoř včetně přístrojů si vyžádala 17 milionů korun z evropských fondů. Přístroje dosud na fakultě chyběly, některé jsou přenosné a vědci je využijí i v terénu, uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Laboratorní výzkum je především doménou přírodních věd, zatímco specialisté v humanitních oborech používají spíše dotazníky, pozorování nebo rozhovory s respondenty. Některé procesy a jevy ale takto zkoumat nelze, protože člověk si není všeho vědom, případně jej mysl přímo klame.

„Je rozdíl, když člověk dostane na papíře popsanou například stresovou situaci a má říct, jak by na ni zareagoval, a když si ji přímo prožije a s pomocí přístrojů se jeho reakce zachytí,“ popsala manažerka nové laboratoře Eva Kundtová Klocová.

K novému vybavení patří například přístroj na eye tracking, který umožňuje zachycovat směr pohledu očí a délku jeho setrvání. Eye tracking se využívá při zkoumání pozornosti a přitažlivosti podnětů - třeba při hodnocení webových stránek a jejich obsahu nebo při výzkumu překladu a čtení.

Přístroj na měření tepu i aktivity mozku

Sledováním pohybu očí se zabývají také na Mendelově univerzitě v Brně, kde přístroje využívají hlavně při testování reklamy a dalších marketingových nástrojů.

V nové laboratoři na filozofické fakultě mají vědci také monitory srdečního tepu, tělesné aktivity a krevního tlaku, které podávají informaci o fyziologických procesech a emočních změnách. Další přístroj umožňuje měřit aktivitu mozku.

„Pomůže nám popsat procesy, které se v mozku člověka dějí v průběhu specifických událostí, jako je mimo jiné náboženský rituál, při němž jeho účastník věří, že probíhá přímá komunikace s božstvem,“ doplnila Kundtová Klocová, jejíž vědeckou specializací je religionistika.

Laboratoř poskytuje už v první fázi fungování zázemí také psychologům, pedagogům a jazykovědcům. Vědci doufají, že propojování oborů přinese nové poznatky.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.