Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně vzniklo vědecké centrum, zkoumá globální změny

V Brně vzniklo vědecké centrum, zkoumá globální změny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Brně vzniklo vědecké centrum, zkoumá globální změny | foto: ČTK

BRNO V Brně se otevřelo vědecké centrum CzechGlobe, v němž pracuje 300 vědců z různých oborů. Jejich úkolem je zkoumat efekt globální změny. Třemi základními směry výzkumu jsou změny v atmosféře a klimatu, změny ekosystému a socio-ekonomické změny. Stavba a její vybavení stály 800 milionů korun, že čtyř pětin na něj přispěla Evropská unie, řekl dnes novinářům ředitel instituce Michal Marek.

Centrum je součástí Akademie věd ČR, zároveň je jedním z osmi úspěšných projektů Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který podporuje vznik Evropských center excelence.

"Během dvou let, kdy jsme budovali infrastrukturu, jsme se rozrostli desetkrát na 300 lidí. Pracuje u nás 15 zahraničních profesorů, dalších osm vědců ze zahraničí a deset doktorandů," zmínil Marek mezinárodní charakter centra. Na výzkumu se podílejí například atmosféričtí fyzici, sociologové, ekonomové, ekologové, lidé studující ekosystémy, molekulární biologové či genetici.

V Brně vzniklo vědecké centrum, zkoumá globální změny

CzechGlobe se podílí i na vývoji inovací, což má být jeden z dalších směrů rozvoje. "Už to nebude žádný explozivní rozvoj, ale spíše budeme dolaďovat řadu věcí. Inovace umíme, proto bych rád, abychom se do nich více tlačili," uvedl Marek. Centrum se věnuje i vzdělávací činnosti.

Mezi klíčové infrastrukturní prvky centra patří síť ekosystémových stanic, které měří toky uhlíku, síť malých lesních povodí, letecká laboratoř dálkového průzkumu Země, velkokapacitní bioreaktor či atmosférická stanice poblíž Pacova a experimentální stanice ekofyziologie rostlin Domanínek.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.