Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V centru Říma objevili Apollónovu mozaiku

Archeologové objevili v centru Říma nástěnnou mozaiku boha Apollóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové objevili v centru Říma nástěnnou mozaiku boha Apollóna |

ŘÍM Dobře zachovalou nástěnnou mozaiku představující boha Apollóna a múzy objevili v podzemí Trajánových lázní nedaleko Kolosea v centru Říma archeologové.

O nálezu informovala agentura AFP s odvoláním na římskou radnici. "Jde o velmi důležitý objev. Mozaika je v perfektním stavu a lze s jistotou říci, že pochází z let 64 až 109 našeho letopočtu," řekl římský radní pro kulturu Umberto Broccoli. 

MOZAIKA BOHA APOLLÓŃA

Mozaika je na šestnáct metrů široké a dva metry vysoké zdi. Archeologové předpokládají, že zeď ještě pokračuje nejméně osm metrů pod zemí a že v podzemí se skrývají další díla. Mozaika zřejmě zdobila místnost, kde se scházeli bohatí Římané, aby poslouchali hudbu a diskutovali o umění.

I když mozaice chybí část pozadí, lze identifikovat siluetu nahého muže představujícího boha Apollóna, který má přes ramena přehozen plášť.

Člen městské rady v Římě Dino Gasperini řekl, že je důležité pokračovat v pátrání, ale je problém s financemi. "Nyní je třeba najít fondy. Chceme dokončit vykopávky a zpřístupnit je turistům a občanům. Ale k tomu potřebujeme 680 000 eur (zhruba 16,5 milionů korun), z toho 200.000 rychle, protože práce již začaly," řekl.

Podle archeologů další pátrání umožní dozvědět se více o zbytku budovy, k níž patří zeď s mozaikou.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!