Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

V Česku neexistuje voda bez škodlivých cizorodých látek, uvádí Akademie věd

Získat kvalitní pitnou vodu je stále složitější kvůli změně klimatu, průmyslu i lidské produkci odpadů, jako jsou pesticidy, drogy, léčiva a předměty osobní hygieny. Pro její výrobu je potřeba lepší kvalita surové vody a striktní ochrana vodních zdrojů. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaném Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance a senátory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Holoubek 11.6.2019 19:10

...„orná půda by měla být nahrazena pastvinami”..., na nich se budeme pást se skotem a bravem! Přežvykovat, spokojeně vypouštět metan a kálet do trávy ... Bude po problému s pitnou vodou.

M. Mikulec 9.6.2019 15:35

Gajová, to není o bubácích, ale o informacích. S těmi si pak dělejte, co chcete. Třeba je ignorujte.

M. Mikulec 9.6.2019 9:55

Závěry vědců z Akademie věd jsou podle SZÚ nevědecké? :-))) To by SZÚ musel začít víc pracovat a snažit se. Státní úředníci. To je problém. Lepší je lidi ukolebat, jak kvalitní vodu máme, a tiše se divit, ze chorob přibývá a nejsme zdravější než v minulém stoleti. Pravdy totiž bývají hnusné

P. Horák 9.6.2019 8:40

tak prehozeni magneticke polarity je realita. jako otazka je kdy, ale stane se to. ale na Y2K to nema :)

P. Horák 9.6.2019 8:39

veolia veolia hej hej hej :) to je zlokorporace, co ma vodu pod palcem.

D. Urman 9.6.2019 8:05

Ze vás huba nebolí. Ten přeslazený chemický koktejl chytří lidé nepijí.

P. Balcar 9.6.2019 7:30

Bububu islamisti, bububu migranti, bububu pravdoláskaři, bububu neziskovky, bububu kavárníci, bububu lepšolidi, bububu EU, ... .

P. Balcar 9.6.2019 7:26

Potraviny se solí i sůl samotná na trhu se všemi povoleními běžně jsou a bez zákazu, dokážete si to vysvětlit?

Mikroplasty jsou rozpadlé staré plasty, tedy i se ftaláty, zpomalovači hoření a jejich polykání rozhodně není to k čemu byly určeny. Malé částice mají řádově větší povrch, který může reagovat v trávícím traktu s trávícími kyselinami a enzymy.

R. Vacek 9.6.2019 7:20

Jen poukazuji na to, že kdybyste chtěl začít uvádět na trh spoustu běžných potravin, tak by vám to na základě výsledků testů zakázali. Neprodal byste ani cukr, sůl. Jejich negativ je spousta. U soli hrozí při poměrně nízké dávce dokonce smrt z předávkování - jak zabráníte malým dětem, aby si ji nespletly s něčím neškodným?

A mikroplasty to jsou běžné plasty, se kterými jsme v kontaktu (mnohdy) po celý život - plenky, oblečení, mobily, klávesnice, umělá ňadra, protézy, ... A žijeme déle.

N. Gajová 8.6.2019 22:53

Bububu mikrovlnky, bububu mobily, už dlouho nebyo nic o přehození magnetické polarity Země :)

O. Česká 8.6.2019 22:42

Lidi se rádi bojí, a ještě raději jiné lidi straší. Dožíváme se nejvyššího věku v historii, ale stále budeme dělat bububu mikroplasty, bububu 5g sítě, bububu chemtrails, bububu pitná voda. Dbejte také trochu na duševní hygienu, a neplňte si hlavy kravinama.

P. Balcar 8.6.2019 22:18

Srovnáváte hrušky s jablky.

Účinky alkoholu jsou dobře známé, popsané, věnuje se jim mnoho publikovaných a dohledatelných studií, sledujících účinky v čase, dávkování, věku subjektů, ... .

Mikroplasty jsou rozpadlé plasty. Tedy plasty vyráběné s tisíci různými modifikátory. Zmíním jen nejznámější jako změkčovače (ftaláty), zpomalovače hoření. Jen u některých je známý účinek na organismus. Že jsou ty nejprozkoumanější a nejškodlivější zakázány vyrábět není náhoda, ale protože jsou zdraví ohrožující. Bagatelizace není na místě.

R. Vacek 8.6.2019 20:58

Pokud se podíváte na heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Microplastics

tak najdete jenom neurčité údaje o škodlivosti. A je to pochopitelné. Plasty jsou úmyslně vyráběny tak, aby byly trvanlivé, tedy aby odolávaly vnějším vlivům i působení mikroorganismů. Proto tedy to, co jednou stranou vejde, druhou stranou zase vyjde ven.

A porovnejte si to s alkoholem - látkou, kterou znáte a bez obav možná denně konzumujete. Pil byste dobrovolně látku, která má negativní účinky popsané stejným zdrojem? https://en.wikipedia.org/wiki/Alcohol_(drug)

P. Balcar 8.6.2019 20:24

SZÚ řídí teď někdo z ANOfertu bude líp?

P. Balcar 8.6.2019 20:23

Vy už jste nějakou studii dokazující zdravotní nezávadnost mikroplastů četl?

R. Folwarczna 8.6.2019 18:13

Už i vědci se nám tu budou přidávat k náletu na české zemědělství! To by tak hrálo, aby poctivý agrobaron nesměl lít na svá skromná políčka velikosti mezinárodního letiště tuny jedovatých sra*ek! Dobře to soudruh Toman vysvětlil, když odmítl zakázat glyfosfaty - vždyť by ty chudinky nebyli vůbec konkurenceschopni.

Nech idu s čistou přírodou do pi*i, že?

K. Kvita 8.6.2019 14:04

Je spousta míst kde je dobra voda. Třeba u nás v Krnově. Tu pije celé Česko a slovensko v Kofole.

R. Vacek 8.6.2019 13:19

Akademie věd se prostě díky grantům dostala k přístrojům, které jsou tak citlivé, že naleznou všechno všude. Navíc řada nalezených látek sice není voda, ale nemají na pitnost žádný vliv. Například mikroplasty projdou trávicím ústrojím beze změny, stejně jako zrnka písku a jiných hornin.


Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...