Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

V Česku neexistuje voda bez škodlivých cizorodých látek, uvádí Akademie věd

Získat kvalitní pitnou vodu je stále složitější kvůli změně klimatu, průmyslu i lidské produkci odpadů, jako jsou pesticidy, drogy, léčiva a předměty osobní hygieny. Pro její výrobu je potřeba lepší kvalita surové vody a striktní ochrana vodních zdrojů. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaném Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance a senátory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Holoubek 11.6.2019 19:10

...„orná půda by měla být nahrazena pastvinami”..., na nich se budeme pást se skotem a bravem! Přežvykovat, spokojeně vypouštět metan a kálet do trávy ... Bude po problému s pitnou vodou.

M. Mikulec 9.6.2019 9:55

Závěry vědců z Akademie věd jsou podle SZÚ nevědecké? :-))) To by SZÚ musel začít víc pracovat a snažit se. Státní úředníci. To je problém. Lepší je lidi ukolebat, jak kvalitní vodu máme, a tiše se divit, ze chorob přibývá a nejsme zdravější než v minulém stoleti. Pravdy totiž bývají hnusné

P. Horák 9.6.2019 8:39

veolia veolia hej hej hej :) to je zlokorporace, co ma vodu pod palcem.

O. Česká 8.6.2019 22:42

Lidi se rádi bojí, a ještě raději jiné lidi straší. Dožíváme se nejvyššího věku v historii, ale stále budeme dělat bububu mikroplasty, bububu 5g sítě, bububu chemtrails, bububu pitná voda. Dbejte také trochu na duševní hygienu, a neplňte si hlavy kravinama.

N. Gajová 8.6.2019 22:53

Bububu mikrovlnky, bububu mobily, už dlouho nebyo nic o přehození magnetické polarity Země :)

P. Balcar 9.6.2019 7:30

Bububu islamisti, bububu migranti, bububu pravdoláskaři, bububu neziskovky, bububu kavárníci, bububu lepšolidi, bububu EU, ... .

P. Horák 9.6.2019 8:40

tak prehozeni magneticke polarity je realita. jako otazka je kdy, ale stane se to. ale na Y2K to nema :)

M. Mikulec 9.6.2019 15:35

Gajová, to není o bubácích, ale o informacích. S těmi si pak dělejte, co chcete. Třeba je ignorujte.

P. Balcar 8.6.2019 20:24

SZÚ řídí teď někdo z ANOfertu bude líp?

R. Folwarczna 8.6.2019 18:13

Už i vědci se nám tu budou přidávat k náletu na české zemědělství! To by tak hrálo, aby poctivý agrobaron nesměl lít na svá skromná políčka velikosti mezinárodního letiště tuny jedovatých sra*ek! Dobře to soudruh Toman vysvětlil, když odmítl zakázat glyfosfaty - vždyť by ty chudinky nebyli vůbec konkurenceschopni.

Nech idu s čistou přírodou do pi*i, že?

K. Kvita 8.6.2019 14:04

Je spousta míst kde je dobra voda. Třeba u nás v Krnově. Tu pije celé Česko a slovensko v Kofole.

D. Urman 9.6.2019 8:05

Ze vás huba nebolí. Ten přeslazený chemický koktejl chytří lidé nepijí.

R. Vacek 8.6.2019 13:19

Akademie věd se prostě díky grantům dostala k přístrojům, které jsou tak citlivé, že naleznou všechno všude. Navíc řada nalezených látek sice není voda, ale nemají na pitnost žádný vliv. Například mikroplasty projdou trávicím ústrojím beze změny, stejně jako zrnka písku a jiných hornin.

P. Balcar 8.6.2019 20:23

Vy už jste nějakou studii dokazující zdravotní nezávadnost mikroplastů četl?

R. Vacek 8.6.2019 20:58

Pokud se podíváte na heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Microplastics

tak najdete jenom neurčité údaje o škodlivosti. A je to pochopitelné. Plasty jsou úmyslně vyráběny tak, aby byly trvanlivé, tedy aby odolávaly vnějším vlivům i působení mikroorganismů. Proto tedy to, co jednou stranou vejde, druhou stranou zase vyjde ven.

A porovnejte si to s alkoholem - látkou, kterou znáte a bez obav možná denně konzumujete. Pil byste dobrovolně látku, která má negativní účinky popsané stejným zdrojem? https://en.wikipedia.org/wiki/Alcohol_(drug)

P. Balcar 8.6.2019 22:18

Srovnáváte hrušky s jablky.

Účinky alkoholu jsou dobře známé, popsané, věnuje se jim mnoho publikovaných a dohledatelných studií, sledujících účinky v čase, dávkování, věku subjektů, ... .

Mikroplasty jsou rozpadlé plasty. Tedy plasty vyráběné s tisíci různými modifikátory. Zmíním jen nejznámější jako změkčovače (ftaláty), zpomalovače hoření. Jen u některých je známý účinek na organismus. Že jsou ty nejprozkoumanější a nejškodlivější zakázány vyrábět není náhoda, ale protože jsou zdraví ohrožující. Bagatelizace není na místě.

R. Vacek 9.6.2019 7:20

Jen poukazuji na to, že kdybyste chtěl začít uvádět na trh spoustu běžných potravin, tak by vám to na základě výsledků testů zakázali. Neprodal byste ani cukr, sůl. Jejich negativ je spousta. U soli hrozí při poměrně nízké dávce dokonce smrt z předávkování - jak zabráníte malým dětem, aby si ji nespletly s něčím neškodným?

A mikroplasty to jsou běžné plasty, se kterými jsme v kontaktu (mnohdy) po celý život - plenky, oblečení, mobily, klávesnice, umělá ňadra, protézy, ... A žijeme déle.

P. Balcar 9.6.2019 7:26

Potraviny se solí i sůl samotná na trhu se všemi povoleními běžně jsou a bez zákazu, dokážete si to vysvětlit?

Mikroplasty jsou rozpadlé staré plasty, tedy i se ftaláty, zpomalovači hoření a jejich polykání rozhodně není to k čemu byly určeny. Malé částice mají řádově větší povrch, který může reagovat v trávícím traktu s trávícími kyselinami a enzymy.


Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...