Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Česku přibývá vysokoškoláků, řemeslníků naopak prudce ubývá

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Češi jsou čím dál vzdělanější. Lidí, kteří absolvovali vysokou školu, je nyní 1,3 miliónu, o 134 procent víc než před dvaceti lety. Více než polovina vysokoškoláků jsou navíc ženy. Naopak výrazně klesl počet osob se základním vzděláním a s výučním listem.

Z hlediska dosaženého stupně vzdělání došlo v průběhu posledních dvaceti let k velkým změnám, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Růst počtu lidí, kteří mají akademickou hodnost, je viditelný hlavně u žen. Vloni dosáhl počet vysokoškolaček 684 tisíc. To je více než trojnásobek úrovně roku 1995.

Podíl absolventů vysokoškolského studia byl v minulém roce 22 %, což je méně než ve většině členských zemí EU. To se ale rychle mění. „Podíl mladých, kteří ukončili nebo stále studují vysokou školu, je v porovnání se starší generací naprosto jiný. V nejčetnější skupině lidí ve věku 35 až 44 let je mnoho absolventů s maturitou nebo bez ní, zatímco podíl vysokoškoláků je poměrně nízký. V devadesátých letech totiž byly možnosti univerzitního studia omezené. Naproti tomu současné kapacity vysokého školství umožňují studovat značné části mladé populace,“ vysvětluje Iva Ritschelová z ČSÚ.

Rostoucí počet lidí s titulem ale nemusí nutně znamenat jen samá pozitiva. V mladší generaci je velmi málo osob vyučených, a tak sehnat kvalitního řemeslníka může být za pár let problém.

Nejvíce vzdělaných obyvatel žije na území Prahy a nadprůměrný počet vysokoškoláků je i v Jihomoravském kraji. Naopak nejméně je jich v krajích Karlovarském a Ústeckém.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...