Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. dubna 2014 6:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česká domácnost má v průměru 49 baterií. Oproti Západu je výrazně úspornější

Drobné spotřebiče - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drobné spotřebiče - ilustrační foto. |

PRAHA V českých domácnostech je průměrně 17 elektrospotřebičů, ve kterých se nachází 33 přenosných baterií. Lidé navíc doma mají v průměru dalších 16 baterií, osm nových a osm použitých. Vyplývá to z údajů, které ve více než sedmi tisících českých domácností zjistili v projektu Recyklohraní žáci základních a středních škol.

V loňském průzkumu pro neziskovou společnost Ecobat, která má v Česku zpětný odběr použitých baterií na starosti, přitom Češi odhadovali mnohem nižší čísla. Domnívali se, že mají doma průměrně 12,7 baterie.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjištěný průměr 49 baterií na domácnost je také výrazně nižší, než ukázaly některé průzkumy v západní Evropě, uvedl jednatel Ecobatu Petr Kratochvíl. "V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti, z toho 15 použitých," dodal.

Třiďte i baterie, nabádá ekolog

S ohledem na počet českých domácností podle sčítání domů a bytů z roku 2011 by tak lidé v Česku mohli mít doma víc než 214 milionů baterií. Jejich recyklací by bylo možné získat téměř 785 tun oceli, 987 tun zinku, 963 tun manganu či přes 70 tun niklu a mědi. "Z tohoto důvodu není radno třídění a recyklaci přenosných baterií podceňovat. Stejně jako dnes již velká část lidí třídí plasty, sklo či papír, měli by všichni třídit i baterie," podotkl Kratochvíl.

Nezisková organizace Ecobat zajišťuje v Česku zpětný odběr baterií od roku 2002. Provozuje více než 18.000 sběrných míst. Loni k recyklaci odebrala 1031 tun baterií, což bylo 32 procent baterií dodaných na trh.

V projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět společnost Ecobat organizuje sběr použitých baterií v českých školách. V dalších akcích projektu mohou školáci k recyklaci sbírat drobná elektrozařízení nebo tiskové náplně a tonery. Do programu se zapojilo více než 3000 českých škol.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.