Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu

Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu na světě | foto: Wikipedia

PEKING Největší zástupce létajícího vodního hmyzu na světě byl objeven v čínské provincii S'-čchuan. Délka rozpětí jeho křídel činí 21 centimetrů, což je téměř o dva centimetry více, než byl dosavadní rekord, informoval server CNN.

Entomologové z muzea hmyzu na západě Číny uvedli, že jim tento měsíc přinesli místní vesničané "zástupce zvláštního hmyzu, který připomínal obří vážku s dlouhými zuby". Nalezli je prý na předměstí města Čcheng-tu.

Několik z těchto podivných živočichů, kteří mají kleštičkovité výrůstky na hlavě a temnou kresbu na křídlech, bylo poté v muzeu podrobeno zkoumání. Experti dospěli k závěru, že jde o neobvykle velké druhy okřídleného hmyzu z čeledi Corydalidae.

Hmyz velký jako lidská tvář

Největší ze zkoumaných zástupců tohoto hmyzu měřil podle vědců s rozevřenými křídly 21 centimetrů, což je největší délka, jaká kdy byla u takovýchto druhů hmyzu zjištěna. Server CNN přirovnává tuto rekordní velikost čínského hmyzu k tváři dospělého člověka, kterou by jeho křídla bez problémů přikryla. Dosavadní rekord držel jihoamerický zástupce hmyzu Megaloprepus caerulatus s rozpětím křídel 19,1 centimetru.

ČTĚTE TAKÉ:


Mezi entomology je hmyz z čeledi Corydalidae známý jako indikátor dobré kvality vody. Žije totiž pouze v čisté vodě a je velmi citlivý na jakékoli změny v její kyselosti nebo čistotě. Pokud je vodní tok jen slabě znečištěn, tento hmyz ho opouští a hledá si nový domov. Přirozený výskyt má hmyz čeledi Corydalidae v indickém státě Ásám, v severní části Vietnamu i v některých čínských provinciích. V provincii S'-čchuan byl nyní zaznamenán poprvé.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?