Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Číně se slézají tisíce žab, lidé mají strach ze zemětřesení

Malá žabka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malá žabka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Obavy z blížícího se zemětřesení vyvolala v těchto dnech invaze desetitisíců malých žabiček ve východní Číně. Jde již o druhou žabí invazi a následnou paniku v Číně za necelý týden, napsal dnes španělský deník El País.

Žabí "metla" se podle čínského tisku tentokrát objevila u jezera Ťiang-nin v Nankingu - na 100.000 ani ne dvoucentimetrových žabiček zaplavilo silnice a poskakovalo jedním směrem. Obojživelníčci však v místních lidech vzbudili obavy z naplnění neopodstatněné teorie, že jejich migrace předchází pohybům zemských desek.

Ve středu uplynou dva roky od mohutného zemětřesení ve středočínské provincii S'-čchuan, které si vyžádalo na 87.000 mrtvých a pohřešovaných.

Podle tisku i před touto katastrofou nastala mohutná migrace žab.

A právě v S'-čchuanu před týdnem pochod zhruba 10.000 žab vyvolal paniku mezi obyvatelstvem, které má dva roky starou katastrofu ještě v živé paměti.

Vědci nicméně vztah mezi těmito přírodními událostmi popírají: například Jang Ťien-ťün z místního seismologického úřadu upozornil, že v Nankingu nebylo registrováno žádné zemětřesení od roku 548.

Jang sice připustil, že před zemětřesením se někteří živočichové mohou začít chovat neobvykle, ale ne vždy takovéto abnormality oznamují zemětřesení.

Profesor Kao Kuo-fu z nankingské akademie biologických věd prohlašuje, že jde o přirozený jev. "Před dvěma dny pršelo, vzduch je čistý a prozářený, proto nastal správný okamžik, aby se žáby vydaly na cestu," řekl bez bližšího vysvětlení.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!